Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,19 / Satış: 7,22
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

En popüler sokak lezzeti, “simit” oldu!

En popüler sokak lezzeti, “simit” oldu!
  • 20.01.2021
  • 221 kez okundu

Peki, biz, kendi simidimizde neredeyiz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin tanıtımı kapsamında en güçlü ve en popüler 10 sokak yemeğini açıklarken, birinciliği yine geleneksel simide verdi. Bu birincilik, tescilini bekleyen Antakya Simidi için de ilham olur mu?

Tanıtım çalışmaları kapsamında Türkiye’nin en güçlü ve en popüler 10 sokak yemeğini belirleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, buna dair bilgilendirmesinde, “Türk halkı, göçebe bir geçmişe sahiptir ve bu, sokak yemek kültürünün ülke genelinde son derece zengin ve popüler olmasının ana nedenlerinden biridir” tespitinde durdu.
Bakanlığın sıraladığı en popüler 10 sokak yemek arasında; Şalgami, Buzlu Badem, Çiğ Köfte, Tavuklu Pilav, Kumpir, Midye Dolma, Tantuni, Kestane ve Balık Ekmek sıralanırken, birinci sıraya Simit yerleşti. Birinci sıranın “simit” başlığı ise, akla, yıllardır tescil edilmeyi bekleyen Antakya Simidi’ni getirdi.
Simit konusunda, kendi üretimi ve marka değeri olan Antakya, kimyon ve tuz karışımı ile servis edilen geleneksel simidi için tescil sürecinde adımlarını atmaya devam ediyor. Bilindiği gibi konuyu gündeme taşıyan ve takibini de yapan isimlerden biri, Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül olmuş, bu konudaki sorularımızı yanıtlamıştı.
Yöreselin elde ettiği başarı noktasında sık sık örneği verilen İzmir’in geleneksel sokak lezzeti Boyoz’un, “Symra Boyoz” markası altında Yunanistan’dan Amerika’ya uzanan geniş bir coğrafyada ciddi bir ticari değer halini almasına işaret edilen açıklamada, “Antakya Simidi’nin de markalaşması ve o marka altında da şehri taşıması mümkün mü?” sorusuna cevap verilmişti.
Yurttagül’ün buna dair değerlendirmesi, hala sahibini arıyor…
“Bir işadamı bunu üstlenir ve ‘bu konuda gereken coğrafi işaretlemeyi yapacağım, ardından bu ürünü paketleyeceğim ve önce Türkiye’ye, ardından da tüm dünyaya bu ürünü pazarlayacağım’ derse, niye olmasın? Düşünsenize… Antakya Simit Evi diye dükkânların olduğunu ve çıkan sıcacık simitlerin de tuz ve kimyon karışımı ile servis edildiğini… Bize çok lezzetli geldiği kesin, ama bu lezzetin, dünyanın damak tadına da çok uygun geleceği kanısındayım. ABD, Kanada ve İngiltere’de oldukça yaygın bir şekilde kendisine yer bulmuş olan, tatsız ve tuzsuz bir simide benzeyen Bagel’in tüketimde elde ettiği pazar payı düşünülecek olursa, Antakya Simidi’nin çok daha başarılı olabileceğini söylemek gerekiyor.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ