Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Engellerimiz çözüm bekliyor

Engellerimiz çözüm bekliyor
  • 26.09.2020
  • 269 kez okundu

‘Ulaşılabilir Kent’ gerçeğinde uzun yıllardır çalışan, Engelsiz Yaşamı Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Mustafa Canbulat, geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir fotoğrafla, mevcut engellerden birine işaret etti ve çözüm istedi.

Engelli bireyler için çözüm bekleyenler noktasında çalışmalarını uzun yıllardır sürdüren, kendisi de bir engelli olan, Engelsiz Yaşamı Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Mustafa Canbulat, ‘Ulaşılabilir Kent’ konusunda yaşadıkları sıkıntıları geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir fotoğrafla bir kez daha netleştirdi.
Bir bankanın para çekme ünitesini kullanmaya çalışan Canbulat, ‘ulaşım’ ve ‘kullanım’ sıkıntısı yaşadığı anı fotoğraflarken, engelli bireylerin kent içinde yaşadığı sorunlar listesine bir yenisini daha ekledi, ilgili ve sorumlu kurumlardan da daha pratik çözümler beklediklerini dile getirdi.
-MEVCUT!-
Antakya Gazetesi’ne, kent içi engeller başlığında daha önce yaptığı bir açıklamasında “Keşke sorunlar bitmiş olsa…” ifadesinde bulunan Engelsiz Yaşamı Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Mustafa Canbulat, başkaları için detay gibi duran şeylerin kendileri için yaşamın ta kendisi olduğuna işaret etmiş ve şunları söylemişti:
“Keşke sorunlar bitmiş olsa, ama… Sorun yaşamaya devam ediyoruz ne yazık ki. Mesela ben, tekerlekli sandalye kullanan biri olarak, şu an mevcut kaldırımların rampalarını kullanamıyorum. Çünkü rampalar çok dik ve bizlerin inişine ya da çıkışına uygun değil. Düşme riskiniz var ve bu da bizim en son isteyeceğimiz bir şey. O yüzden, kaldırımları kullanamadığımız için, yoldan, trafiğin aktığı yerden ilerlemek durumundayız. Bu, sadece kaldırım için de değil. Mesela karşıdan karşıya geçerken, orta refüj noktasında bir ara yer var. Buradaki çıkış ve iniş kısımlarının da sıfırlanmış olması gerekiyor. Aksi halde yine düşme riskiniz var. Şöyle ki… Benim tekerlekli arabamın tekerlekleri büyük. O yüzden orada sorun yaşamıyorum ama… Tekerleği küçük arabalarımız da var. Ufak bir eğim bile o tekerlekli sandalyeyi kullananın dengesini bozabilir. Bunlar çok küçük detaylar gibi görünebilir belki! Ama değil! Bizlerin hayatları içinde önemli detaylar ve önemli engeller.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ