Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Engelliler Günü Mesajları

Engelliler Günü Mesajları
  • 02.12.2017
  • 1.217 kez okundu

Vali Ata’dan “Engelli Mesajı”
Vali Erdal Ata, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Vali Ata’nın mesajı şöyle:
“Engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının tam ve diğer bireylerle eşit ölçüde kullanılması amacıyla, Birleşmiş Milletler, 3 Aralık gününü “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir. 3 Aralık, farkındalık yaratmak amacıyla, hayata engelli bireylerin penceresinden bakmaya gayret edilen önemli bir gündür.
Engelli vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerden, mevcut imkân ve fırsatlardan eşit şekilde yararlanmaları, topluma etkin bir şekilde katılmaları, devletimizin ve tüm toplumun görev ve sorumluluğundadır. Geleceğe güvenle bakan güçlü ve sosyal bir toplum olmak için engelli vatandaşlarımızın herhangi bir eksiklik hissine kapılmalarına müsaade etmeden, sorunlarını çözme ve taleplerini cevapsız bırakmama gayreti ile çalışmaktayız.
İlimiz genelinde yaşayan 42 bin engelli hemşerimizi kapsayan ‘Hatay İli Engelli Envanteri’ çalışması ile oluşturulan yol haritası çerçevesinde, engelli hemşerilerimizin eğitim, sağlık, sosyal hayata katılımları ve istihdam konularında önemli adımlar atıldı. Açılan Engelli Koordinasyon Merkezi’nde, vatandaşlarımız, aldıkları eğitim ile istihdam imkânlarına kavuşurken, buralarda çeşitli aktivitelere katılmak suretiyle de sosyalleşme fırsatı bulmaktadırlar.
Toplumsal bilinç ve bilgi düzeyinin artırılması, yardımlaşma ve empati düzeyinin yükselmesiyle engelli kardeşlerimizin yaşam standartlarının yükseleceğine inanıyorum. Bu duygularla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, engelli vatandaşlarımıza huzur, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”

Savaş’ın Engelliler Günü Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş, mesajında, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli kardeşlerimizle ilgili sorumluluk, duyarlılık, bilinç ve farkındalık düzeylerinin yeniden değerlendirilmesine ve yeni baştan gözden geçirilmesine öncelikle vesile olmaktadır. Engelli olmak; kabahat, kusur, eksiklik veya acziyet değildir. Engellilik, insani bir halin özeti olup, herkesin her an başına gelebilecektir. Şayet gerçek bir engel varsa, o da kalplerdeki tortular, zihinlerdeki pürüzler, vicdandaki lekelerdir. Engelli kardeşlerimizin, hayatlarını huzur ve güven içinde sürdürebilmeleri, kendi kendilerine yetebilecek kıvam ve kabiliyete sahip olabilmeleri başlıca hedefimizdir’ dedi.
Savaş, mesajının son bölümünde ise şunları söyledi:
“3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engelli kardeşlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyor, hepsine birden huzur, başarı ve esenlik dolu yıllar diliyorum. Onları sadece bugün değil, nefes alıp verdiğimiz her an hatırımızdan çıkarmadığımızı, çıkarmayacağımızı özellikle bilmelerini ümit ve temenni ediyorum.”

Yaman: Dileğim, Engelsiz Bir Yaşam
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, engelsiz bir dünya dileğinde bulundu. Yaman’ın mesajı şöyle:
“Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun bildirisi sonucunda, engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla ilan edilen 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü, tüm engellerin kaldırılması gerektiğine farkındalık getiren ve asla unutulmaması gereken bir gündür. Hayata, engelleri ile tutunmaya çalışan bütün kardeşlerimizin yanında olup, onların daha kaliteli ve daha yüksek standartlarda bir yaşam sürmelerini sağlamak hepimizin görevidir. Hepimizin vicdanıdır.
Çağdaş ve gelişmiş bir toplum olmanın temel öğelerinden biri de, engellilerin toplumsal yaşama dâhil olmalarıdır. Unutulmamalıdır ki bir toplumun engellilerinin iş ve sosyal hayata katılma oranı o toplumun olgunluk seviyesini belirler.
Engelli olmanın, yalnızca kişinin ve ailesinin sorunu olmadığı bilinci ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin engelliler hakkında farkındalık yaratmak ve yaşamlarını kolaylaştırmak üzere çalışması, dezavantajlı grupların başında gelen engellilerin ötelenmeden, hatta pozitif ayırımcılık uygulanarak yaşam kalitelerinin yükseltilmesi hususunda sorumluluk alması gerekmektedir.
Engelli kardeşlerimizin de yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmak ve yaşamda karşılaştıkları engelleri aşmak için örgütlenmesi, bölük pörçük yapılanmalar yerine güçlü ve kamuoyu desteği olan örgütlenmelere gitmeleri sorunların çözümünü de kolaylaştıracaktır.
Ülkemizin ciddi bir yüzdeliğini oluşturan ve ‘engelli’ yerine ‘dezavantajlı grup’ diye tabir etmemiz gerektiğini savunduğumuz kardeşlerimizin engelsiz bir yaşam sürmeleri diliyorum.”

Gönenç’ten Engelli Mesajı
CHP Defne İlçe Başkanı Mehmet Gönenç, bir mesajla “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü kutladı.
CHP Defne İlçe Yönetimi adına Başkan Mehmet Gönenç imzalı mesaj şöyle:
“Toplumun dezavantajlı bireyleri olarak gösterilen engellilerin günlük hayatta yaşadıkları sorunları hepimiz biliyor, görüyor ve yaşıyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası ve benzeri önemli tarihler, engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşadığı sorunlarının gündeme getirilmesi, bunlara çözüm üretilmesi, onlara yönelik farkındalık oluşturulması ve tüm halkımızın bu konuda duyarlığının artırılması bakımından büyük önem taşımaktadır.
Engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek ve tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmalarını sağlamak, ekonomik, sosyal ve siyasal hayata katılmalarının yollarını açabilmek, çağdaş devlet olmanın en önemli göstergelerinden biridir. Tüm siyasi partiler, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları, kısacası bütün vatandaşlar yürütülen çalışmalara gereken desteği vermelidir. Bu konuda yapılacak çalışmalar, insanımıza ve toplumumuza gösterdiğimiz saygının anlamlı bir ifadesi olacaktır.
Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine engelinden dolayı hiçbir imkândan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Onların yardıma değil sevgiye ihtiyaçları olduğunu düşünerekten, onlara sevgiyle kucak açılıp şefkat gösterilmelidir.
Engellilere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım çalışmaları, ailelerine yönelik danışmanlık ve destek hizmetleri artırılmalıdır. Yürürlükte olan kanunlara uyulup, devlet memurluklarında ve özel sektörde engellilere yönelik istihdam kotalarının yasal zorunluluk olarak uygulanması gerekmektedir. Bu yönde atılacak adımlarla engellilerimizin yaşamdan zevk almaları ve hayata daha sıkı bağlanmaları sağlanacaktır.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle, bütün olumsuzluklara rağmen zor şartlar altında hayata sıkı sıkıya sarılan tüm engelli vatandaşlarımızın gününü kutlar, geleceğe daha umutla bakabilecekleri huzurlu ve mutlu bir yaşam dilerim.”

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ