Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Engelsiz bir Hatay mücadelesindeyiz …

Engelsiz bir Hatay mücadelesindeyiz …
  • 08.12.2017
  • 1.345 kez okundu

Başkan Savaş, engellerin tüm dünyada yok olması temennisinde bulundu …

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, geçtiğimiz gün, Hatmek konferans salonunda düzenlenen “Engelli Hakları ve Erişilebilirlik” panelinde engelli vatandaşların sosyal ve günlük yaşamda karşılaştıkları sıkıntıların çözümüne ilişkin düşüncelerini paylaştı, Hatay’ı her anlamda engelsiz bir şehir yapmak için var güçleriyle çalıştıklarını ifade etti.
Kentin yüzde 50’sinden fazlasının kırsal alanlarda yaşadığını söyleyen Başkan Savaş, “Kırsal yaşam demek altyapı sorunu demek. Sürdürdüğümüz altyapı çalışmalarını bitirdiğimiz zaman tüm yolları engelsiz bir şekilde tamamlayacağız. Otobüslerimizi, binalarımızı, kaldırımlarımızı engelli vatandaşlarımızın sağlıklı şekilde kullanabilmesi için tasarlayıp yapıyoruz. Yine aynı şekilde istihdam konusunda engelli vatandaşlarımıza elimizden geldiğince iş imkânı sağlamaya çalışıyoruz” dedi ve engellerin tüm dünyada ortadan kalkması temennisinde bulundu.
Başkan Savaş’ın ardından söz alan ve düşüncelerini paylaşan Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu da, medeniyetlerin gelişmişlik düzeyinin kıstaslarından birinin de toplumların engelli vatandaşlara sahip çıkması olduğunu ifade etti.
Konuşmaların ardından Hatay Büyükşehir Belediyesinin, kuruluşundan bugüne kadar geçen süre zarfında engelli vatandaşlar için yaptığı hizmetler ve erişilebilirlik çalışmaları katılımcılara aktarıldı. Engelli İletişim Birimi’nin kurulmasından belediye binalarının engelli vatandaşlar için erişilebilir hale getirilmesine, 254’ü akülü olmak üzere yüzlerce tekerlekli sandalye hediye edilmesinden şehrin muhtelif noktalarındaki akülü araç şarj ünitelerine kadar birçok hizmet vatandaşlara anlatıldı.
İlginin yoğun olduğu panelde, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü uzmanları, engelli dernek temsilcileri, HBB personelleri ve çok sayıda engelli vatandaş yer aldı. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ