Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Erduran’ın 14.semineri

Erduran’ın 14.semineri
  • 21.10.2019
  • 519 kez okundu

ROTARY-ATB işbirliğiyle başlatılan “Türkçeyi Doğru, Güzel ve Etkili Konuşma Eğitimi Semineri”ne 50 kişi katılıyor.

Antakya Rotary Kulübü ile Antakya ticaret borsası işbirliğiyle düzenlenen “Türkçeyi güzel doğru ve etkili konuşma eğitim semineri” başladı
Cumartesi günkü etkinliğin açılışında konuşan, Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkan Vekili Ünal Çolakoğlu, asli görev ve sorumlulukları yanı sıra, ilimizdeki sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen sosyal sorumluluk projelerine destek vermeyi manevi bir kazanç olarak gördüklerini, Yönetim Kurulu ve Meclis olarak, özellikle eğitime yönelik projeleri her zaman takdirle karşıladıklarının altını çizerek, “Tülin Erduran’ın Doğru ve Güzel Türkçe için Diksiyon Eğitimi Seminerlerine yıllardır gösterilen yoğun ilgi, bu etkinliğin, nitelik ve niceliğini ortaya koymakta, toplumsal bir ihtiyacı tam anlamıyla karşıladığını kanıtlamaktadır” dedi ve katkısı olanlara teşekkür etti.
Antakya Rotary Kulübü Başkanı D.Helda Binnur Deveci de, eğitim amaçlı toplumsal projenin 13.sünü düzenleme kıvancını yaşadıklarını kaydederek, “Eğitim seminerini sunan üyeleri, eski Dönem Başkanı Tülin Erduran’a ve katılımcılara ilgileri dolayısıyla teşekkür etti ve şu mesajı verdi:
“Rotary, dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olarak, Birleşmiş Milletler’de temsil edilmekte ve hem ulusal hem de uluslararası platformda insanlığa hizmet vermektedir. Uluslararası Rotary, bu dönem, ‘Eğitim şart, kültür gerekli, sanat ise vazgeçilmez’ teması ile dünyayı birleştirmeye devam ediyor. Antakya Rotary Kulübü olarak bizler de, aynı amaçla projeler üretiyoruz.”

-ÖNCE HİZMET-
Eğitim Koordinatörü Tülin Erduran da, bir dilin doğru konuşarak ve doğru yazılarak yaşatılabileceğinin altını çizdi ve şöyle devam etti:
“Bu seminerlerin amacı, duygu ve düşünceleri konuşma dilimizde üslûbuna uygun biçimde anlatabilmek için; ses uyumunu, söylenişi, jesti, mimiği, alınacak tavırları yerinde, doğru ve güzel kullanmanın ayrıntılarına ulaşmaktır.
Türkçeyi doğru, güzel ve etkili konuşma eğitimini verirken, gücümü; Türkçe aşkı, dil tutkusu ve gönüllülük ruhundan alıyorum. İnsanlara faydalı olmaktan daha değerli bir şey yok. Başkaları için bir şeyler yapmak, bildiğini, öğrendiğini paylaşmak, yaşama anlam katan değerler. Bu eğitimi vermek, benim de yaşamıma anlam katıyor. Çalışmalarımı her dönem çeşitlendiriyor ve derinleştiriyorum.
Antakya Rotary Kulübü üyesi olarak, ‘Kendinden önce hizmet’ ve ‘Mesleğimi hizmet amacıyla kullanma’ sorumluluğu taşıyorum. Bu vesileyle, Antakya Rotary Kulübü ve Antakya Ticaret Borsası’na bana bu fırsatı verdikleri için çok teşekkür ediyorum.”
-KENDİNİZİ DİNLEYİN-
Eğitim seminerine katılan 50 öğrencisine de seslenen Eğitim Koordinatörü Tülin Erduran, şöyle devam etti:
“Eğitim, insanların manevi sermayesi ve başarının da anahtarıdır. Önemli olan, kişinin bu anahtarı kalıcı olarak taşıması, ufkunu açmasıdır. Sizleri, öğrenmeyi seven insanlar olarak kutluyorum. Hep birlikte burada güzellikler yaşayacağız. Geri bildirimleriniz bize ışık tutacak, yolumuzu aydınlatacak.
Kişi konuşurken, bir yandan da kendini dinlemeyi bilmeli. Önemli olan, ‘Konuş ki, seni görebileyim’ sözünden çıkarılacak ders gibi konuşmak. Düşünen insan, doğru konuşmalı, inandırmalı. Konuşma, doğal olmalı, içerikle yoğrulmalı. Konuşmayı, bilgiyle besliyoruz, hayal gücümüzle süslüyoruz. Kimse, bizi dinlemek zorunda değil. Anlattıklarımızı konuşma kusurlarıyla, dil yanlışlarıyla değersizleştirirsek, aslında, kendimize değer kaybettirmiş oluruz. Çünkü bir paylaşım süreci olan iletişimin geri dönüşü yok. Tekrarı hiç yok. Sözlerimizin ağzımızdan çıkışı, tıpkı bir okun yaydan çıkışı gibi. Bu gerçek, tüm bilimsel diriliği ile karşımızda. Beklentilerinizi karşılayan, dostlukları pekiştiren neşeli bir dönem geçirmenizi diliyorum. Katıldığınız için teşekkür ediyorum.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ