Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Eryılmaz Suçladı, HATSU Cevap Verdi:

Eryılmaz Suçladı,  HATSU Cevap Verdi:
  • 07.07.2021
  • 539 kez okundu

Samandağ’daki SU’suzlukta polemik ve suçlamalar var

Mağaracık’ta su kuyusu açılması isteğimize ERYILMAZ “RED” yanıtı verdi, eksik imalat için yol kazımına izin vermedi!

Samandağ ilçesinde yaşanan SU’suzluğa işaret eden ilçe halkı, siyasiler ve sivil toplum kuruluşları, bu konuda Büyükşehir Belediyesi’ni, HATSU’yu ve Samandağ Belediyesi’ni sorumlu tutarken, eleştiri oklarını da bu üç kurumsal kimliğe çevirirken, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın SU’suzluk konusunda HATSU’ya yönelik son açıklamaları, polemiği tetikleyen en net gelişme oldu.
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, 2 Temmuz Cuma günü katıldığı bir programdaki konuşmasında HATSU’ya suçlamalar yöneltince, muhatap kuruluş HATSU, olayı yanıtlayan açıklamasında, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’a, Mağaracık’ta su sıkıntısını giderme adına su kuyusu açılması isteğinin reddedildiğini hatırlattı.
HATSU açıklaması şöyle:
“HATSU’nun görev, yetki ve sorumluluğunda olan Samandağ’daki içme suyu sorununa karşı hiçbir şekilde kayıtsız kalınmamış, aksine, var olan sorunun çözümü noktasında gerekli tüm adımlar atılmış ve olay yakından takip edilmiştir.
19 Ekim 2020 tarihinde göreve başlayan HATSU Genel Müdürü Muhammed İkbal Polat’ın girişimiyle, Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürlüğü’nce 2021 yatırım programına alınan Samandağ İçme Suyu İsale Hattı İkmal İnşaatı kapsamında, kamulaştırma sorunları olan Yaylıca, Aknehir, Toygarlı, Gümüşgöze Mahallelerinde içme suyu deposu yerlerinin mülkiyet sorunları İdaremizce çözülmüş ve bu durum, 08.04.2021 tarihli yazı ile DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’ne bildirilmiş olup, DSİ tarafından ikmal inşaatın ihalesinin yapılması beklenmektedir.
Yağışlarının azalmasına bağlı olarak, Samandağ’da kaynak suların seviyesinde düşüş yaşanmıştır. Su seviyesini güçlendirme adına Tekebaşı Mahallesi’nde açılan sondaj kuyularından, toplamda 100 lt/sn su elde edilmiştir. Şebekeye takviye olarak verilecek kuyularda çalışmalar ise tamamlanmıştır. Tamamlanan kuyulardan elde edilen su, öncelikli olarak Tekebaşı’na verilecek olup, artan su ise merkez mahallelere iletilecektir. Yeni kuyuların bağlantısı 10 gün içerisinde tamamlanıp, su seviyesi daha da güçlendirilecektir.
Samandağ’ın içme suyu seviyesini güçlendirme amacıyla, Mağaracık Mahallesi’nde Samandağ Belediyesi’ne ait parselde sondaj kuyusu açılması için 2021 Mart ayında Samandağ Belediye Başkanı Sayın Refik Eryılmaz ile görüşmeler yapılmış, ancak bu talebimiz olumsuz karşılanmış ve reddedilmiştir. Ancak 04.07.2021 tarihinde talebimize olumlu dönüş yapılmıştır. Çalışmanın hayata geçmesi için de en kısa zamanda gerekli adımlar atılacaktır.
Samandağ’da yaşanan su sorununa yönelik çözüm geliştirme adına, son 1 ay içerisinde 2 ayrı toplantı düzenlenmiş ve halk bilgilendirilmiştir. Ayrıca, bu sorunun çözümüne yönelik atılan adımlar, Meclis üyelerine ve muhtarlara detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
Samandağ ilçesinde içme suyu hat çalışmalarının ivedilikle tamamlanması adına, Karayolları Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda olan yolda kalan şebekelerin yenilenememesinin nedeni, gerekli izinlerin verilmemesinden kaynaklanmıştır. Ana yolun, kısa bir süre önce Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi ile birlikte, yol üzerindeki hatlarda yenileme çalışmalarına başlanmıştır.
Karayolları Genel Müdürlüğü’nden, ana yoldan 02.03.2020 tarihinde geçiş izni istenmiş, fakat Karayolları Genel Müdürlüğü bu yazıya cevap vermemesi karşısında, bu kez 21.04.2020, 16.07.2020 tarihlerinde tekrardan geçiş izni talep edilmiştir. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü, 18.08.2020 tarihinde bu taleplere olumsuz cevap vermiştir. Bunun üzerine, 11.09.2020 tarihinde Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nca ana yolun Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devrini talep etmiş ve 07.05.2021 tarihli Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yol devrinin yapıldığına dair yazısı İdaremize ulaşmıştır.
Ana yolun, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin yapılmasının ardından ve söz konusu yolda tüm izinler alınmasına rağmen, 29 Mayıs 2021 tarihinde eksik kalan imalatların tamamlanması için çalışmalara başlanmış, ancak Samandağ Belediyesi tarafından gönderilen zabıta ekipleriyle, yol kaplamasının bozulacağı gerekçesi öne sürülerek, yüklenicinin çalışması engellenerek iş durdurulmuştur. Samandağ Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonucunda, sadece belli bir mevkide çalışma yapılmış, akabinde işin yapımı Samandağ Belediyesi’nce tekrardan engellenmiştir.
Samandağ Belediyesi zabıta ekiplerince, yüklenicinin yaptığı çalışmalara müdahale edilmemesi için 11 Haziran 2021 tarihinde Samandağ Belediye Başkanı Sayın Refik Eryılmaz ile makamında yapılan görüşmelerde, yolun tahrip olduğu gerekçesi öne sürülerek, çalışmaya kesinlikle müsaade edilmeyeceği söylenmiştir.
Devri yapılan ana yol üzerinde farklı ebatlarda yapılacak 13 bin metrelik hat çalışmasının tamamlanmasıyla; Çiğdede, Yeni Mahalle, Yeşilada, Deniz ve Atatürk Mahalleleri yeni hatlardan su almaya başlayacaktır.
Samandağ’da hayata geçen içme suyu şebeke projesinin tamamlanma süresi 2 yıl olmasına rağmen, yürütülen özverili çalışma ile 10 ay içerisinde işin % 80’i tamamlanmıştır. Şebekenin tümünün biran önce bitirilmesi ile birlikte, eski hat terk edilerek, yeni hattın aktifleştirilmesi ve kayıp-kaçak kaybının önlenmesi ile beraber Samandağ’ın su sorunu büyük ölçekte çözülecektir.
Su sorununun yaşandığı son 20 gün içerisinde, Samandağ Belediye Başkanı Sayın Refik Eryılmaz tarafından HATSU Genel Müdürü Sayın Muhammed İkbal Polat aranmamış ve herhangi bir görüşme talebinde bulunmamıştır. Ayrıca, HATSU Genel Müdürü ve HATSU’nun tüm personelinin telefonları, aramalara 24 saat açıktır.
HATSU Genel Müdürlüğü, Hatay’ın her noktasındaki görev, yetki ve sorumluluğunda olan sorunların bilincinde olup, bu sorunların çözümü noktasında tüm kaynaklarını seferber ettiğini kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ