Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Erzin’e Hayvancılık Serbest Bölgesi

Erzin’e Hayvancılık Serbest Bölgesi
  • 23.09.2020
  • 423 kez okundu

Hayvancılık serbest bölgesi için yeri bulan Bakanlık, resmi yazışmaları yaparken, CHP İlçe Yönetimi bu gelişmeye karşı çıktı: “Hayvan çöplüğü kurulacak, izin yok!”

Tarım ve Orman Bakanlığı, ilimiz Erzin ilçesinde, “Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünler İhtisas Serbest Bölgesi” kurmak istiyor. Bakanlık resmi yazısında, Erzin ilçesinde, 25 bin 296 dekar alanın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygun bulunduğu kaydedildi.
Bakanlığın bu konudaki resmi yazısında şöyle denildi:
“Bakanlığımızca, Hatay ili Erzin ilçesinde kurulması düşünülen Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünler İhtisas Serbest Bölgesi ile ilgili olarak, Hatay ili Erzin ilçesine gidilerek, serbest bölge kurulması düşünülen alan, Bakanlığımız teknik personelince mahallinde incelenmiş ve yaklaşık 25 bin 296 dekar alan serbest bölge kurulması açısından uygun bulunmuştur. Hatay ili Erzin ilçesinde bulunan ve yazı ekinde sayısal verileri gönderilen alanın Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünler İhtisas Serbest Bölgesi yeri olarak uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla, kurumumuzun görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu sebeple, kurumumuzun Canlı Hayvan ve Hayvansal ürünler İhtisas Serbest Bölgesi kurulması düşünülen alanda herhangi, bir plan, proje veya tasarrufunun olup olmadığına dair gerekli incelemelerin yapılarak, görüşünüzün, 01.10.2020 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze bildirilmesi hususunda gereğini arz ve rica ederiz.”
CHP Karşı çıkıyor
Bu arada CHP Erzin İlçe Başkanı Yalçın Elmasoğlu ise yapılmak istenenin Erzin ilçesine hayvan çöplüğü kurmak olduğunu bildirdi ve buna karşı çıkacaklarını duyurdu. CHP Erzin İlçe Başkanı Yalçın Elmasoğlu’nun bu konudaki görüşleri de şöyle:
“Erzin ilçemiz sınırları içerisinde bulunan leçelik mevkiinde, 25.296 hektarlık alana, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından, canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin üretimi için serbest bölge yapılması uygun yer olarak tespit edilmiştir. Söz konusu bu alanda İSOS Harabeleri, halka açık Burnaz Plajı, içme su havzaları ve tarımsal faaliyetler bulunmaktadır. Turizm ve yerleşim alanlarının bulunduğu bu yere hayvan barınağı olarak açılması halinde, Burnaz Plajı Ve İSOS Harabeleri, oluşacak kokudan, sinek ve pislikten dolayı kesinlikle kullanılamayacak hale gelecek, insan sağlığını çok olumsuz şekilde etkileyecektir. Ayrıca içme su havzaları, içilemeyecek ve hastalık yayacak duruma gelip, tarımsal ürünler yetiştirilemeyecektir. Bu bölgeye hayvan barınağının açılması demek, Erzin ilçesinin yok olması demektir.
Erzin CHP İlçe Başkanlığı, bu bölgeye hayvan çöplüğü kurulmasına ve Erzin’in yok olmasına asla izin vermeyecektir. Bu uğurda sonuna kadar mücadele edecektir.” -Haber/Cemil Yıldız-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ