Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Eşimle beraber hazırlıyoruz

Eşimle beraber hazırlıyoruz
  • 18.09.2017
  • 1.685 kez okundu

‘Bizde Herşey Doğal’

57 yaşında ve tam 30 senedir bu işte, Halit Sönmez. ‘Bizde her şey doğal’ diyen Sönmez’in 30 senelik sırrı ise bunca yılın yorgunluğuna ekli başarıyı fısıldıyor… ‘İşin lezzeti de başarısı da bu işi sevmekten geçer.’

İnceden bir buz püresi, süt, şeker, vanilya, gül suyu ve gül şurubu… Yaz aylarının vazgeçilmezi tadı olan ‘bici bici’ için ‘hayır’ demek oldukça zor. Hele ki lezzetlisine denk gelirseniz… “Çocukluğumda annem yapardı, ben yerdim. Çocukluğumun lezzeti tam 30 senedir geçim kaynağım ve bu işi tam 30 senedir keyifle yapıyorum” diye konuşan da o lezzetin adresinde duran bir isim.
-EŞİM DESTEKÇİM-
Antakya’nın tarihi Kurtuluş Caddesi’nde karşılaştığımız 57 yaşındaki Halit Sönmez, bu işe nasıl başladığını anlatırken, işin sırrının anne lezzeti ve emaneti olduğunun altını özenle çizdi:
“Biz daha çocukken, annem yapardı. O kadar güzel yapardı ki, o çocuk halimle mahallede satardım. Diğer çocuklar da en az benim kadar severdi. Öyle ki, cep harçlığım çıkardı… Ama ne zaman evlendim, işte o zaman bu işi ciddi anlamda yapmaya heves ettim. Tam 30 sene oldu. Bir hevesle başladı belki ama, bir gün bile ‘of’ demedim, yaptığım işten sıkılmadım. Çünkü ‘bici bici’yi de işimi de çok sevdim.”
-BİZİMKİ ORJİNAL-
Antakya’da çok sık karşınıza çıkmayan bu lezzet için ‘bizimkisi orijinal’ ifadesini kullanan Halit Sönmez, “Bazı yerlerde üzerine dondurma da koyuyorlar, ama olmuyor, buna gitmiyor. Aslında böyle yaparak işin kolayına kaçıyorlar. Bizimkinde o yüzden sadece buz püresi var. Şöyle üzerine inceden bir buz püresi… Bize de ‘dondurmalı yapın’ diyen çok oldu, ama ben bu tadın orijinalinin dışına çıkmak istemedim ve dün nasılsa bugün de aynı şekilde muhafaza ettim.”
Bu arada tadını merak edenler ya da ‘bu defa Halit Usta’dan yesek’ diyenler için fiyat, 2.5 TL. Ancak ufak bir cam kasenin fiyatına eklenen lezzet, bu fiyatın çok üzerinde. Halit Usta’nın deyişi de buna dair:
“Sadece tek bir kase ile yetinmeyip daha fazla yiyenler de oluyor. Hatta bazen evlere bile servis ediyoruz. Tabi o zaman fiyat da ona göre değişiyor. Bu bazen 5 liralık, bazen de 7.5 ya da 10 liralık olabiliyor. Ama bir yiyen bir daha yemek istiyor. Galiba gerçek lezzet hiçbir zaman sahipsiz kalmıyor.”
-AİLE İŞİ-
İki oğlu olduğunu söyleyen Sönmez, Kasım ayında askere gidecek olan oğlunun dönüşünde ortak bir iş kurma düşünceleri olduğunu anlatırken, “Bakalım, kısmet olursa, bici bici üzerine oğlumla güzel bir yer açmayı düşünüyoruz. Böylelikle bu işi oğluma devretmek istiyorum, ki annemle başlayan ve benle süren bu gelenek oğlumla devam etsin” diye konuştu.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ