Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Eşit Eğitim-öğretim Ne Zaman?

Eşit Eğitim-öğretim Ne Zaman?
  • 28.11.2019
  • 655 kez okundu

Tokdemir, Hatay’daki eğitim sorunlarını TBMM’ye taşıdı

Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, ilimiz milli eğitimde yaşanan taşıma sorunu başta olmak üzere, birçok konunun çözümü için önerge verdi. Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay ili ve ilçelerinin, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından itibaren, sınır şehri olması nedeniyle binlerce Suriyeliyi misafir ettiğini hatırlattı ve şöyle devam eti:
“Hatay ili ve ilçelerinde oluşan yüksek Suriye nüfusu, en fazla eğitimi etkiledi. İlk etapta açılan Geçici Eğitim Merkezleri ile müstakil okullarda eğitim yapılırken, daha sonra Geçici Eğitim Merkezleri kapatılarak, resmi okullara öğrenciler entegre edilmeye başlandı. Fiziki şartlar yeterli olmadığı için, sınıf mevcutları ortalama 45-50 öğrenciye ulaştı. İlk etapta merkezdeki ilk ve ortaokullar İkili eğitime geçti.
Liselerde de ikili eğitime geçildiğinde, öğretmen ve öğrencilerimizin performansı olumsuz yönde etkilenecektir.
Hatay ili ve ilçelerindeki öğrenciler, haksız rekabet durumuna düşecek ve ciddi bir biçimde başarılı olma şansları azalacaktır. Gerekli tedbirler acilen alınmadığı takdirde, ileriki süreçlerde ciddi içtimaı problemler ve sosyal patlamalar yaşanacaktır.”
Milletvekili İsmet Tokdemir, önergesinin sonunda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle de şu soruları sordu:
1- Hatay ili ve ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların fiziki şartlarının yeterli olmadığı bilinmektedir. Okulların fiziki şartlarının düzeltilmesi konusunda her hangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne zaman?
2- 45-50 öğrenciye ulaşan sınıfların mevcut sayılarının daha az sayıda olacak şekilde bir çalışma söz konusu mudur?
3- Hali hazırda köylerden ilçe merkezlerine yapılan ‘taşıma sistemi’ benzeri, daha az yoğunluk olan ilçelere taşıma sistemini getirmek için bir çalışmanız var mıdır?
4- Yoğunluğu az olan ilçelerdeki yatılı okullara ve pansiyonlara öğrenciler nakledilerek, hem öğrenci yoğunlukları düşürülerek, bütün evlatlarımızın eşit olarak eğitim-öğretim haklarından faydalanması imkânına kavuşturmak için Bakanlığın bir çalışması söz konusu mudur? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ