Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Eski kentin dün hikayesi kazandı…

Eski kentin dün hikayesi kazandı…
  • 10.03.2021
  • 176 kez okundu

Doğu Antakya önünde pencere açıldı…

2017’de ‘yıkılacağı’ ve ‘kent siluetine uygun’ yeni bir proje ile tekrar yapılacağının açıklanmasından sonra başlayan ‘yeşil alan olsun’ tartışmaları, Valilik makamında atılan imzalarla noktalandı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir ve Antakya Belediyelerinin Valilik makamında önceki gün attığı imzalar, eski kentin Asi Nehri kıyısında yükselen Vakıf İşhanı için beklentileri karşılayan bir tablo yarattı. Kent insanı nezdinde, bu kentin tarihi ve kültür birikimine ev sahipliği yapan Doğu Antakya adına alınan karar ve bu konuda verdiği destek için Vali Rahmi Doğan’a teşekkür edilirken, Mehmet Şah Vakıf İşhanı’nın bulunduğu alanın Şehir Meydanı olması ile ilgili ön protokole ilişkin beklentiler ise ortak bir noktada buluştu.
-NE OLACAK?-
Bu konudaki düşüncelerini Antakya Gazetesi ile paylaşan vatandaşların fikirleri ve söyledikleri şöyle:
H.V. >> Muhteşem bir haber. Bahçeli bir evde oturmanın keyfi ayrıdır ve bu da onun gibi bir şey. Antakya, bir ön bahçeye kavuştu. Çiçekler, orada yükselecek ağaçlar, yemyeşil bir alan, uçan kuşlar… Betonlaşırken, şehirleştiğimizi sananlar olarak, uyandık ve mutluyuz!
G.M. >> Herkese teşekkür etmek lazım. Adalı Konağı ve Meclis Binası ardından, bu ikinci büyük kazanım bence. Valimiz, bu kent için bir belediye başkanından daha çok çalışıyor. Atılan imzalar karşılığında ödenen para, yüksek bir meblağ. Dilerim o paranın karşılığını bu alandan tahsil etmeye kalkmayız. Yan yana dikilecek büfeler, benim en büyük kâbusum olur!
Y.Ç. >> Taşlar yerine oturdu, derler ya… Böyle bir şey! Şimdi sıra, burada ne yapacağımıza geldi. Eminim herkesin bir fikri vardır. Ama bizim, bu işi bilenlerin fikrine ihtiyacımız var. Defne Uğur Mumcu Meydanı’nda ne kadar yetenekli (!) olduğumuzu gösterdik! O yüzden, daha fazla göstermeyelim o yeteneğimizi, hatta bir daha paylaşmayalım da!
Ş.F. >> Ulu Cami’den sonra, eski kentin ikinci açık alanı olacak bu. Saray Caddesi’nin keyfi de, canlılığı da artacak. Bu kente verilebilecek en güzel hediyelerden biri oldu bu. Keşke daha fazlası yapılabilse ama… Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ