Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Eski Otogar Yeri Tartışması

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 24.10.2019
  • 9.407 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Antakya kent merkezinde yıllardır atıl durumda kaderini beklemekte olan eski otogar yerinin ihaleye çıkarılıp satılacağı haberinin billboard ilanlarından sonra kent bir hareketlendi, bir şenlendi ki sormayın. Uzun zamandır kentin birçok dinamiği arasında hararetli tartışmalara tanık olmaz iken, bu ihale ve satış kararı sonrası sanırım konuşmayan kalmadı.

Tartışmaya ilk açıklamayla, HAMOK start verdi. HAMOK’un eleştiri ve görüşleri çok önemliydi. Hem satış kararına karşılardı, hem de böylesi can alıcı bir konuda, kentin kaderini ilgilendiren bir gelişmeyi billboard ilanlarından öğrenmiş olmaktan dolayı üzgünlerdi. Haklılar da. Sanırım Büyükşehir Belediyesi, eskiden önemli kararlar öncesi kamuoyu yoklaması yapıp, konuyu gündeme getirip tartışma geleneğinden vazgeçmiş görünüyor.

Tartışmaya, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve Esnaf Odaları Başkanı Kadir Teksöz de katılarak, satışa karşı bir tutum geliştirdiler. Ardından en sert açıklama, AKP İl Başkanı Antakya Belediyesi eski Başkanı Sayın Mehmet Yeloğlu’ndan geldi. Yeloğlu, bu karara karşı olduğunu ve konuyu idari mahkemeye götürüp engellemeye çalışacaklarını da beyan etti.

Dünkü gazetemizin manşetinde yer alan haberde de tüm tepkileri dinleyen HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, zehir zemberek açıklamalar yaptı. Söz konusu eleştirilerin aktörlerine bir bir cevap verip, bu aktörlerin bugüne kadar dillendirilmekten çekinilen konulardaki eksikliklerini ifşa etti.

Konu, otogar yerinden çıktı, ama Başkan Savaş’ın açıklamalarıyla başka yerlere uzanmaya başladı. HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, AKP İl Başkanı Yeloğlu’nun başkanlığı döneminde, söz konusu yeri “kat karşılığı” ihaleye çıkarttığını hatırlattı ve Yeloğlu’nu, Hatay’ı ilgilendiren diğer önemli mevzularda destek vermeye çağırdı. ATSO Başkanı’nın sahip olduğu ana binayı satışa çıkardığını, Mutfak Müzesini satmak istediğini de belirterek, duruşunda bir çelişki olduğunu ifade etti. HESOB Başkanı Kadir Teksöz’e de, esnafın kritik sorunlarını dile getirmemesi ve esnafın hakkını aramaması konusunda uyardı. HAMOK’a saygı duyduğunu belirtti ve bu aşamada Odaları karşısına alacak sert bir değerlendirme yapmaktan kaçındı.

Konuyu yakından takip eden iş ve esnaf ahalisi ise kendi arasında söz konusu satışa bir talipli çıkma olasılığının düşük olduğunu, rantabıl bir satış gibi görünmediğini, Necmi Asfuroğlu’nun Müze Otel projesinde yaşadığı sıkıntılara benzer, söz konusu alanda da kazı esnasında tarihi eser çıkma riski olduğunu konuşuyor.

Uzun zamandır özlediğimiz bir tartışma ortamı aldı başını gidiyor. Söz konusu alan satılsa da satılmasa da, bugün yaşatmakta olduğu tartışmalardan, gündeme gelen konulardan yana ben çok mutluyum. Ne güzel ki, herkes bu konuyu bahane edip birbirinin eksiğini dillendiriyor.

Henüz medyaya yansımasa da, Başkan Savaş’ın en ağır eleştirildiği alan ise, son dönemlerde keyfi hareketler, kararlar ve tutum içinde olduğuna dair. Kimilerine göre, Doç. Dr. Lütfü Savaş, üçüncü dönem başkanlığında güç zehirlenmesi riski altında görülüyor.

Eski otogar yeri, çok ama çok iyi tartışılıp ondan sonra karar verilmeli. Satışı isteyen de istemeyen de bunun gerekçelerini açıkça ortaya koymalıdır. Öneriler ne? O diğerine, diğeri öbürüne sataşırken, kim bu alan için nasıl bir çözüm öneriyor? Ne tür bir proje ortaya koyuyor. Burası çok eksik. Ve kentimizin eksiği de bu. Çözüm ortaya koymuyor, sadece polemiklerde boğuluyoruz.

İyi çalışmalar.

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ