Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Eski ve Yeni Normal

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 06.05.2020
  • 2.261 kez okundu

Merhaba sevgili okuyucu.

Ülke genelinde yaşanmakta olan Covid 19 süreci, başta ekonomi olmak üzere, zaten sallanmakta olan birçok dengeyi alabora etti. Hayatın bir nebze eskiye dönebileceğine dair sinyaller de gelmeye başladı. Görünen o ki; Haziran ayı, yeni normal dönemin başlangıcı olacak. Tam da bu aşamada karşımıza çıkan iki kavram var. Eski normal ve yeni normal.

Eski normal dönemde sahip olduğumuz birçok alışkanlık, yeni normal dönemde kabuk değiştirecek. En başta sarılma, öpüşme ve tokalaşma geride kalacak. Sosyal mesafe korunacak ve hatırı sayılır bir süre maskelerle dolaşacağız.

Eski normal dönemde, çalışma hayatımız günü kurtarmaya endeksli idi. Ama yeni dönemde, çalışma hayatı sorumluluk anlayışı ve üretim kaygısı yüksek yaşanacak. Çalışmanın önemi, değeri artacak. İşverenler, işçilerinin sağlığını korumada önemli kuralları dikkate almak zorunda kalacak. İşçiler de, bir iş sahibi olmanın değerini bilecek. İş hayatındaki verim, yüksek motivasyon ile ciddi bir yükselme hızına kavuşacak.

Sosyal ilişkilerimiz de etkilenecek. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması yine büyük önem arz edecek. Ailemizdeki yaşlılara olan sevgimiz ve saygımız artarak devam edecek. Çocukların eğitimi de masaya yatırılacak.

Eğitimin, sadece devletin okullarında resmi bir dil ile verilmesi yeterli olmayacak. Aileler, çocukları için alternatif eğitim kanallarına daha çok başvuracak.

Para kazanmak ve bu parayı harcamak büyük bir elekten geçecek. İşçi de işveren de, paranın önemini çok iyi kavrayacak. Hayat pahalılığı karşısında dayanışma kültürü genişleyecek. Başta belediyeler olmak üzere, devlet, sosyal görevini başat edecek. İnsana olan sevgi, saygı ve değer parlayacak.

Teknolojinin hayatımız içindeki yeri ve önemi pik yapacak. Yeni normalde de evden çalışma imkanları olanlara artık kötü gözle bakılmayacak. Bilgi ve bilim, her alanda öncül bir rol oynayacak. Boş konuşan, halkı kandıranlar cezalandırılacak. İtibar görmeyecek.

Hemen her alanda yaşam pahalı hale gelecek. Uçuk fiyatlarla hava taşımacılığı, şehirlerarası yolculuklar yapılacak. Zaten doğalgaz faturası kadar elektrik faturası ödemeye başladığımız bu dönemde, cebimize giren para uçup gidecek.

Daha gösterişsiz bir yaşam baş gösterecek. Mütevazilik pirim yapacak. Doğanın önemi artacak. Tarım, kurtuluş reçetesi olacak. İnsan hakları, temel dayanak kabul edilecek. Kavgadan değil, barıştan güç doğacağı anlaşılacak. Ayrımcılık yapanlara kötü gözle bakılacak.

Bütün bu saydıklarım bir varsayım tabi. ‘Umarım öyle olacak’ diyorum. Ya da eski tas eski hamam, devam edeceğiz. Eski normal diye bildiklerimiz, bize yeni normalde de yutturulacak. Kim bilir, belki de kötülük ve fırsatçılık prim yapacak. Normal dediğimiz şeye “eski” ve “yeni”yi eklemek yetmez. Bunun içini doldurmak lazım.

Eskiyi unutarak, yok sayarak ve ondan dersler çıkarmadan yeni bir şeyi inşa edemeyiz. Bunu unutmayalım. Yeni dediğimizde de her şeyin güzelleşeceğini sanmayalım. Normal bir yaşam, insanlık topyekun dersler çıkardığında mümkün olabilecek bir şey. O vakit hepimize yeni normal yaşam hayırlı olsun.

Evde kalalım, normal olalım.

Sevgiyle.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ