Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Eskisi Gibi Olmayacak…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 10.04.2020
  • 431 kez okundu

Dünyanın üstesinden gelebilmek için büyük bir savaş verdiği koronavirüs er yada geç bu savaştan yenilgi ile çıkacaktır.

Duygularım beni yanıltmıyorsa, tavan yapmakta olan covid -19 salgını kısa sürede inişe geçecek ve tarih sayfalarında yerini alacaktır.

Bu koronavirüs savaşı dünyaya bir şeyi de göstermiş ve öğretmiştir. O da kapitalist düzenin, emperyalist anlayışın yerini sosyal devlet anlayışının almış olmasıdır.

Verilen salgın hastalık savaşında, sosyal devlet ve sosyal devlet anlayışı yeniden hatırlanmış ve can simidi olarak kendisine tutunulmuştur.

Tüm dünya devletlerinde olduğu gibi bizde de, pandemi ile yapılan mücadelede, devletin gereken desteği vermesi ve ihtiyaçlarının ulaştırılması için çağrılar yapılmakta, görüşler dile getirilmektedir.

Nitekim bu anlayış doğrultusunda yerel yönetimlerde de sosyal belediyecilik anlayışı ön plana çıkmış ve yapılan uygulamanın da yararları görülmüştür.

Pandemi savaşının bitmesinden sonra, dünyada artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı gerçeği şimdiden görülmeye başlamıştır.

Devletleri yönetenler, bu durumu yüksek sesle dile getirmek suretiyle, daha şimdiden atacakları adımları, alacakları kararları, yapacakları ekonomik değişiklikleri düşünmeye ve yaşama geçirebilmek için üzerinde çalışmaya başlamışlardır.

Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: Bu salgın savaşından sonra dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacağı için hazırlıklarda buna göre yapılmaktadır.

Bizim anayasamızda da Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sosyal bir hukuk devleti olduğu ilkesi benimsenmiş ve hüküm altına alınmış olduğu için, sosyal devlet anlayışının gereklerini yerine getirebilme yolunda adımlar atılmaya başlanmıştır.

Nitekim ilk örneği İstanbul’un her iki yakasına yapılacağı açıklanan biner yataklı iki adet hastane bunun olumlu adımlarından biri olarak gösterilebilir.

Geç kalınmış olmasına rağmen, bu hastanelerin yap-işlet- devret modeli ile, yani müteahhit aracılığı ile değil de devlet tarafından yapılacağının açıklanması sevindirici bir haberdir.

Ancak bu ortamda 45 gün bekleme yerine , anlamsız bir şekilde kapatılmış bulunan hastanelerin hemen devreye sokulması yoluna da gidilmelidir.

Nitekim bu savaşın içinde olan tüm devletler, mağdurların yardımına koşmakta, devlet eli ile ve devlet hazinesinden gereken yardımları yapmakta, desteği vermektedir.

Bu durum dahi sosyal devlet ilkesinin ve anlayışının ne denli önemli olduğunun açık bir göstergesidir.

Sanıyorum ki bu salgın savaşı sonrası bütün devletler karşılaştıkları ekonomik ve sosyal durumlar karşısında şapkalarını başlarından çıkartıp önlerine koyarak uzun uzun düşünecekler ve oluşan yeni tablo karşısında gereken düzenlemeyi yaparak yaşama geçireceklerdir.

Şuan virüse karşı verilen savaşta da bu yeni ekonomik düzenlemenin ilk adımları atılmakta, uygulamaya konulmakta ve böylece savaş sonrası hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı anlayışı doğrultusunda hazırlıklar yapılmaktadır.

Tıpkı diğer devletlerde olduğu gibi, ülkemizde de savaş sonrası ekonomide bazı köklü değişikliklerin yapılmak suretiyle sosyal devlet anlayışının daha etkin bir şekilde yaşama geçirileceği kanısındayız.

Bu aşamada, virüsle savaşın bitmesi için, herkesin bu anlayış doğrultusunda ayrım yapmadan, herhangi bir beklenti içine girmeden, gelecek hesapları yapmadan, birlik ve beraberlik anlayışı ve demokrasinin kuralları içerisinde bu savaştan başarılı çıkmak için gereken katkının verilmesine odaklanması gerekiyor…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ