Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Et’e % 50’ye Varan Zam!

Et’e % 50’ye Varan Zam!
  • 20.03.2021
  • 508 kez okundu

Kırmızı et, Balık eti % 20, Tavuk eti 2 ayda % 50’ye varan zam gördü.

Sabit gelirli ve ihtiyaçlı aileler için et yemeği, artık biraz daha ulaşılması zor oldu. Kırmızı et ile balık eti % 15-20 zamlanırken, tavuk eti ise hızını alamadı ve son 2 ayda yaklaşık % 45-50 civarında zamlandı. Gelir durumu iyi olmayan aileler için ulaşılması zor görünen kırmızı et fiyatındaki yüksekliğe karşı tavuk etini yeğleyenler, beyaz ete son 3 ayda yaklaşık yüzde 50 oranında zam yapılmasıyla birlikte, et grubundan iyice uzak kaldı.
Dünyayı etkisi altına kovid-19 salgını sürecinde birçok gıda maddesine zam geldi. Bazı gıda ürünlerinin tedarikinde ve üretiminde sıkıntı yaşanmamasına rağmen fiyat artışının olması, gıda enflasyonunu da olumsuz yönde etkilemişti. Son zamanlarda temel gıda maddeleri başta olmak üzere birçok ürüne art arda zam yapılırken, bu durumdan, fakirin protein kaynağı olan ve kırmızı et yerine tüketilen beyaz et de nasibini aldı. Son 10 gün içerisinde beyaz ete art arda 3 defa zam yapılırken, geçtiğimiz yıla oranla beyaz etin fiyatı yüzde 50 oranında arttı. Dar gelirli aileler, fiyatlardaki artış nedeniyle kırmızı et alamazken, tavuk eti fiyatları da artarak cep yakmaya başladı.
Daha önce de yapılan zamlarla, hem vatandaşı hem de esnafı mağdur eden tavuk fiyatları, her geçen gün daha da yükseliyor. Kasaplar, yaşananlara dair şunları söylüyor:
“Bu gelen zamların ardından, kırmızı ete zaten hasret kalan vatandaşlar, artık tavuk etini de yemeye hasret kalacaklar. Özellikle dar gelirli vatandaşların et yemek için tek umudu olan tavuğun fiyatının bu kadar yükselmesi, sabit gelirli halkı kara kara düşündürmekte.”
-FIRSATÇILIK OLABİLİR-
Bu arada vatandaşlar, kırmızı ete çok uzak kalsalar da, protein ihtiyacını giderdikleri tavuk etindeki anormal artışın da düşündürücü olduğuna dikkat çekiyor. Vatandaşa göre, tavukçuluk sektöründe fırsatçılık yapanlar var.
Tavuk eti fiyatının neredeyse kırmızı et fiyatlarıyla yarıştığını söyleyen vatandaşlar, kırmızı et tüketemezken, artık beyaz eti de tüketemeyeceklerini ifade ediyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ