Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Etekler ve Pantolonlar

Etekler ve Pantolonlar
  • 02.10.2019
  • 932 kez okundu

Hatay sahnesinde…

Nurseli İdiz ve Nergis Kumbasar gibi usta isimlerin rol aldığı “Etekler ve Pantolonlar”, Hatay’da seyirciyle buluşuyor.

Hatay, önemli tiyatroları ve oyuncuları misafir etmeye devam ediyor. İskenderun Özel Doğa Koleji Salonu, buna dair adreslerden biri. 9 Ekim Çarşamba 20.30’da, Nurseli İdiz ve Nergis Kumbasar gibi usta isimlerin rol aldığı “Etekler ve Pantolonlar”, Hatay’da seyirciyle buluşuyor. Kimya Gökçe Aytaç, oyunda rol alan bir diğer isim.
-KONUSU-
Nurcan, yıllardır görüşmediği okul arkadaşı Aysel’e sürpriz yaparak evine ziyarete gelir. Nurcan, kocasının kendisini aldattığını ve intikam alacağını, bu konuda Aysel’den yardım istemek için geldiğini açıklar. Aysel, Nurcan’ın durumuna üzülür ve ona yardım edeceğini söyler. Aysel ve Nurcan, Nurcan’ın eşine karşı strateji belirlerken, Aysel de bu durumlardan etkilenip, kendi evliliğini sorgulamaya başlar. Nurcan ve Aysel, evliliklerini sorgularken, geçmişlerine bir yolculuk yaparlar ve aslında ikisi de hayatlarında olmak istedikleri gibi değil de, aile ve çevre baskısıyla, başkalarının onları görmek istedikleri bireylere dönüştüklerini anlarlar. İki eski arkadaşın evliliklerini sorgulamak için başladıkları süreç, artık kendi istedikleri hayatlara doğru yol aldıkları bir sürece dönüşür.
Yazan : Mine Artu… Yöneten : Serkan Budak.. Oyuncular : Nurseli İdiz, Nergis Kumbasar, Kimya Gökçe Aytaç… Dekor : Nazmi Karabacak… Işık : Emre Kahraman… Müzik Düzenleme : Özden Çairli… Yapımcı : Ali Temiz – Serkan Budak…
-ERKEK EGEMEN!-
Oyunun, kadın kimliği üzerinden önemli mesajlar verdiğine işaret eden oyuncular, seçtikleri hayatı değil de, kendilerine dayatılan ve ‘uygun görülen’ hayatları yaşayan kadınların, hikayenin çıkış noktası olmasını şu şekilde değerlendiriyor:
Kimya Gökçeaytaç: “Erkek egemen tüm toplumlarda bu böyle maalesef. Ailede başlıyor her şey. Gideceğimiz okuldan, meslek seçimimize, arkadaş çevremize kadar, bize hiçbir konuda seçim hakkı bırakılmıyor. Bunu bazen aile yapıyor, bazen ‘mahalle baskısı’ dediğimiz dış çevre yapıyor. Ve farkında olmadan, bize ait olmayan hayatları yaşarken buluyoruz kendimizi.
Nergis Kumbasar: Erkekler şunu bir türlü idrak edemiyor. Kadınlara, doğurganlığının verdiği bir rol var ama… Kadın, bundan ibaret değil. Kadın, sadece eş ve anne değil. Biz; iş kadını da olabiliriz, şoför de astronot da olabiliriz. Yeter ki isteyelim.
Nurseli İdiz: Değişim için zamana ihtiyacımız var, ama mümkün. En başta eğitim gerekiyor. Tabii ki kadına yöneltilen şiddetin ya da kadının önünü kapamanın, sihirli bir değnek dokundurur gibi bir anda çözülmesi mümkün değil. Ama küçücük bir farkındalık yaratmak bile çok önemli. O yüzden gelip oyunumuzu izlesinler mutlaka. Onlara anlatacaklarımız var. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ