Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Etkili Çözüm Kurallar

gizem turan
gizem turan
  • 26.08.2017
  • 2.795 kez okundu

Kurallar, özgürlüğü kısıtlayan bir tehdit gibi gözükse de, insanların yaşam kalitesini yükselten bir etkendir. Çocuklarınıza kural koyarken aslında onun iyiliğine bir davranışta bulunduğunuzu unutmayın. Çocuğunuza koymadığınız kurallar, çocuğunuzla olan ilişkilerinizin olumsuz yönde seyir göstermesine neden olabilir. Çocuğun kurallarla büyümesi doğrultusunda, çocuk, doğruyu yanlışı ayırt etme de daha başarılı olacaktır.

Çocuklar, yeni doğduklarından itibaren soyut değil de somut kavramları daha iyi algılayabildikleri için, nasihat veya tehdit gibi ifadeler de soyut kavramlar olduğu için çocuğun davranışlarını düzenleme de veya ona istenen bir davranışı kazandırma da etkili olmayan bir yöntemdir. Kuralları sözel olarak ifade ettiğimizde de çocuk bunu bir hikaye dinliyor gibi dinler ve etkili bir çözüm olmaz. Çocuğa, kuralları uygulamalı şekilde yaptırırsanız, çocukta etkili bir yönteme gitmişsiniz demektir. Çocuk, koyduğunuz kurallara başlangıçta uymasa dahi, tekrarlanan süreçte kuralları öğrenecek ve doğruyu yanlışı ayırt edebilecektir. Doğruyu yanlışı anne baba daha iyi ayırt eder. O an çocuğunuz ağlıyor diyelim. Kendini yerden yere atıyor, oyuncak araba gördü, onu istiyor… Siz o çocuğa eğer o arabayı o an almamayı daha doğru buluyorsanız, arabayı almayın. Ağlayan çocuk bir süre geçtikten sonra farklı bir uğraş bulup onunla meşgul olacaktır.

Kontrol, anne babanın elinde olduğu sürece çocuk zamanla kendi kontrolünde olan durumların farkına varacaktır. Annenin, babanın ve çocuğun görevlerinin neler olduğunu ayırt edebilecek sorumluluklarının bilincinde olacaktır.

Çocuklarınıza kuralları koyduğunuzda sizinle pazarlık yapmasına izin vermeyin.Net olun. Kural koyduğunuzda, çocuğa sıklıkla ‘kuralları unutma’ gibi cümleler sarf etmeyin. Çocuk bir zaman sonra buna bağışıklık kazanır ve bu durum etkisini yitirebilir. Anne ve Baba, kuralları birlikte yürütmeli, net karar vermeli, bir taviz oluşturmamalı. Bir kural koyduysanız, onu takipte olun, sürekli dile getirerek değil tabi ki…

Çocuğa ödev verdiniz diyelim. Ders çalışmasını istediniz. Bir hafta gibi bir süreç belirlediniz. Çocuk o ödevi bir hafta olan süreçte yapıyor mu diye takipte kaldınız. Belirlediğiniz sürede yapılan ödev, koyduğunuz kurala uyduğunu gösterir. Yapmadığı taktirde, bir hafta gibi belirlediğiniz süreyi üç güne indirebilirsiniz. Çocuğunuza koyduğunuz kurallar ‘uygulamalı’ olduğu süreçte çocuğunuza birçok kazanım sağlamış olacaksınız.

-Gizem Turan-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ