Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Etnoğrafya Değil, Şehir Müzesi…

Etnoğrafya Değil, Şehir Müzesi…
  • 10.07.2020
  • 257 kez okundu

Restore edilen eski Arkeoloji Müzesi’ne ETNOĞRAFYA ismi verilmekten vazgeçildi, “ŞEHİR MÜZESİ” ismi kabul gördü. Milletvekili YAYMAN, ülkenin en güzel şehir müzelerinden birini kente kazandırmaktan dolayı gurur duyduklarını bildirdi.

Antakya Arkeoloji Müzesi restorasyonu tamamlandı ve konulan tarihi eserlerle beraber, öncelikle düşünülen “Etnoğrafya Müzesi” adı yerine “Şehir Müzesi” ismi kabul gördü. Kültür ve Turizm eski Bakan Yardımcısı olan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, yakından ilgilendiği eski Arkeoloji Müzesi restorasyonu için Bakanlığın 10 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdiğini kaydederek, ilimiz Hatay’ı kültür turizminin başkenti yapacaklarını savundu.
Milletvekili Yayman, şu bilgiyi verdi:
“Antik zamanlardan başlayıp Roma dönemini de kapsayan buluntular, Hatay’ın tarihi zenginliğini tartışılmaz bir noktaya taşıdı. 1932 yılından bu yana, özellikle Antakya, Harbiye, Narlıca, Güzelburç, Samandağ ve çevresindeki kazılarda çok önemli koleksiyon mozaikler bulundu. Şehrimizde bulunan eserler, bugün dünyanın yaklaşık 20 müzesinde yer alıyor.”
Hatay’daki eski Arkeoloji Müzesi binasının, çok önemli tarihi eserlerin yeteri kadar sunulamaması nedeniyle, çok büyük bir mali kaynak kullanılarak yeni yerine taşındığını hatırlatan Yayman, “Eserler, yeni binaya taşındı ve biz de eski binayı restore ederek Şehir Müzesi olarak halkımızın hizmete sunacağız” dedi.
Antakya’daki eski müzenin Şehir Müzesi’ne dönüştürülmesi için, hazırlanan teşhir tanzim, rölöve ve restorasyon projelerinin Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığını anlatan Yayman, “Bakanlığımız, yaklaşık 10 milyon liralık bir bütçe ayırarak, Hatay Müzesi’nin restorasyonun tamamlanmasını sağladı. Ülkemizin en güzel şehir müzelerinden birini Hatay’a kazandırmaktan gurur duyuyoruz” açıklamasında bulundu.
Milletvekili Yayman, Şehir Müzesi açılışının kısa bir süre sonra gerçekleştirileceği bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ