Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Etnografya’dan vazgeçtik…

Etnografya’dan vazgeçtik…
  • 03.07.2020
  • 1.769 kez okundu

Şehir Müzesi’ne karar verdik!

Uzun bir süredir hazırlıkları süren Hatay Etnografya Müzesi’nin isim tabelası önceki gün yerinden indirildi ve yerine Hatay Şehir Müzesi isimliği yerleştirildi. Değişimin, planlı bir dönüşüm mü yoksa zorunlu bir yapılanma mı olduğu anlaşılamadı.

Türkiye’deki şehir müzeleri arasında “en iyiler” arasında gösterilen İnegöl Belediyesi Kent Müzesi’ni bilen ve gezen bir Antakya Gazetesi okuru, eski Arkeoloji Müzesi binasında hazırlık çalışmaları uzun bir zamandır süren Hatay Etnografya Müzesi projesinin rafa kaldırılma sebebini sorgularken, “Turizmi adına hızlı ve verimli kararlara ihtiyacı olan bir kentteyiz ama… Hatay’ın Etnografya Müzesi tabelasının Hatay Şehir Müzesi tabelası ile yer değiştirdiğini izliyoruz. Tüm bunlar bir anda oluyor ve kim karar veriyor, karar alıcıların sebepleri ne oluyor, bilmiyoruz. Aslında bu alınan karar da son mu, onu da…” eleştirisinde durdu.
-AÇIKLAMA!-
Meraklı gözlerin izlediği çalışmada isim tabelaları değişirken, müze içeriğinin hangi yönde ilerleyeceği ise merak konusu. Konuya ilişkin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden her hangi bir açıklama yapılmazken, gözler, bu konuda en iyiler arasında gösterilen İnegöl Belediyesi Kent Müzesi’nde.
19. Yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiş, tarihi bir binanın restorasyonu yapılarak hayata geçirilen İnegöl Belediyesi Kent Müzesi’nde, İnegöl’ün, 15 milyon yıl öncesinden başlayarak günümüze kadar geçirdiği evreler kronolojik olarak sunulmaktadır. 3 katlı mekan içerisinde, avlu mekanın sağ ve solunda, İnegöl’de yapılagelen ve unutulmaya yüz tutmuş meslekler ile İnegöl’ün değişik yerlerinden çıkartılmış fosil örnekleri tanıtılmaktadır. Üst katlarda arkeolojik ve etnografik türden eserler yanı sıra İnegöl’ün kent dokusunu en iyi şekilde yansıtan kronolojiyi de görmek mümkün. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ