Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Evde Kal’mak isteyenler… Ama Kalamayanlar!

Evde Kal’mak isteyenler… Ama Kalamayanlar!
  • 06.04.2020
  • 259 kez okundu

Uluslararası Af Örgütü, hazırladığı bir videoyla, ‘evde kalma imkânı olmayan’ insanların durumunu anlattı. Peki, içinde yaşadığımız kentte benzer örnekler yok mu?

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada yaşanan salgının riskinde duranlar olarak, biz hep şunu tekrar ediyoruz: “Herkesi düşün, bu işte beraberiz!” Ancak örneklerimiz, Antakya’dan diğer kentlere çok değişmiyor, ki benzer bir başlığı atan bir diğer kurum, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Şubesi oldu. Buna dair hazırlanan videoda sorgulananlar mı? Net!

Ya evde kalma imkanın yoksa?
…Beş kişiyle birlikte bir cezaevi koğuşunda kaldığın için…
Ya evden çalışma imkanın yoksa?
…İşin, diğer insanların evlerini inşa etmek olduğu için…
Ya evde kalman imkansızsa?
…Evini geride bırakmaya zorlandığın için…
Ya uzaktan eğitim göremiyorsan?
…Bir okulun olmadığı için…
Evet… Hepimiz risk altındayız, ama bazılarımız daha büyük bir risk altında. Günlük ücretle çalışan ve işini kaybedecek olanlar! Sağlıksız koşullarda yaşayan mülteciler! Aşırı kalabalık koğuşlarda kalan mahpuslar! Geleceği ellerinden alınan çocuklar! Hepimiz güvende olana kadar, hiç birimiz güvende değiliz!

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından paylaşılan konuya dair videoda, koronavirüs günlerinde cezaevinde olan tutuklular hatırlatılarak “Beş kişiyle bir cezaevi koğuşunda kaldığın için, ya evde kalma imkânın yoksa?” sorusu yöneltildi. “Ya evden çalışman mümkün değilse?” diye sorulan videoda ise bir inşaat işçisi gösterilerek, “İşin diğer insanların evlerini inşa etmek için…” denildi. Ya evde kalman imkânsızsa sorusu da, gündeme getirilen videoda, sığınmacı bir küçük kız çocuğu tasvir edildi ve “Evini geride bırakmaya zorlandığın için” ifadesi yer aldı.
Eğitimden sağlığa her alanda koronavirüs salgını varken, evde kalamayan insanların gösterildiği videonun sonunda, “Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz. Herkesi düşün” denildi.
-ANTAKYA!-
Geçtiğimiz günlerde Antakya Gazetesi sayfalarında da yer alan ‘çöp toplayıcıların’ çözümsüz kalan hayat mücadelesi de buna dair! Bu konuda yerel idarecilerden çözüm bekleyenler, yaşanan riskin sadece “toplayanlar” noktasında olmadığına işaret ederken, “Hepimiz güvende olana kadar, hiç birimiz güvende değiliz!” tekrarında duruyor.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ