Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Eve Kapanmış Vaziyette “Gün”Kutlanmaz…

Eve Kapanmış Vaziyette “Gün”Kutlanmaz…
  • 06.04.2020
  • 445 kez okundu

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, küresel salgın dolayısıyla bu yıl “5 Nisan Avukatlar Günü”nü kutlamadıklarını vurguladı.

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, bu yıl 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlamadıklarını bildirdi, eve kapanmış vaziyette “Gün”ün kutlanamayacağını ifade etti. Av.Dönmez, sadece bu yıl değil, neredeyse son on yıldır Avukatlar Günü’nü kutlamayı unuttuklarını söyledi, bu yıl da koronavirüs etkisiyle yargıda ve ortak yaşamda hayatın her türlü faaliyetin durma noktasına geldiği bir süreçten geçildiğini vurguladı.
Hukuk devletine, laik cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine olan bağlılıklarıyla, kutsal meslekleri uğruna canını veren meslek şehitlerinin anısı önünde ve savunma tarihi boyunca mesleklerini ayakta tutmaya çalışan tüm meslektaşları önünde saygı ile eğildiklerini belirten Av. Dönmez, tedbirler sebebiyle Atatürk Anıtı’na temsili olarak çelenk sunduklarını ifade etti.
Yargıya güven, tarihin en dip seviyesinde…
Salgın süresince; çalışma hayatının durma noktasına geldiğini ve bu fırsattan istifade işten çıkarmaların olmaması için önlem alınmasının, yurttaşların sağlık hizmetlerinin ücretsiz olmasının, sağlık çalışanlarının korunmasının ve bu dönemde dezavantajlı kesim olan yoksullar, göçmenler ve tutuklu/hükümlülerin korunmasının önemine değinen Av. Dönmez, açıklamasında şunlara değindi:
“Sağlık sorunları ve koronavirüs önlemleri adı altında, yurttaşlarımızın haklarını geriye götürecek ve savunma mesleğini fiilen yapılmaz hale getiren önlemlerin kalıcılaşmasına yol açabilecek, geçici ve tedbir mahiyetindeki her türlü düzenlemenin sonradan idari ve yargısal olumsuz pratiklere dönüşmesine izin vermeyeceğiz. İdarenin her türlü eylem ve işlemlerinin denetimsiz bırakıldığı yargısal bir pratiği de kabul etmiyoruz, yargının şeklen bile bağımsız ve tarafsız görüntü vermeye bile çalışmamasını da kabul etmeyeceğiz. Yargıya duyulan güvenin tarihin en dip seviyesini gördüğü ve yurttaşlarımızın da böyle zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğu ve tek güvencesi olan savunmanın sesini kısmaya yönelik girişimleri kabul etmiyoruz, savunmasız bir yargı hayaline de izin vermeyeceğiz.
Tüm hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini, hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını sağlamaya çalışan Avukatlar, şimdi de koronavirüs etkisinden en çok etkilenenler arasında yer alıyorlar. Küresel salgın öncesi zaten ekonomik ve sosyal bir yok oluş sarmalının içine sürüklenen meslektaşlarımızın mevcut şartlarda ne zor durumda olduklarını görüyor ve biliyoruz. Koronavirüs salgınından önce de zaten yatıramadıkları primlerinin, zaten ödeyemedikleri faturalarının, vermek zorunda kaldıkları KDV/Stopaj/Gelir Vergisi beyannamelerinden doğan ödeyemedikleri tahakkukların, ödeyemedikleri kiralarının etkisinde ve bunların hiç birini yansıtmadan, onurla mesleklerini sürdürmeye, angarya haline dönüşen CMK hizmetlerini vermeye devam ediyorlar.
Yıllar önce verdikleri hizmet karşılığı alamadıkları beraat vekalet ücretlerine, adli yardım alacaklarına yıllar sonra koronavirüs etkisiyle Adalet Bakanlığı’nın ödeme yapmasını ve alacaklarına kavuşabilmeyi bekliyorlar. Bu ödemeler için engel olan neydi soruyoruz.”
Avukatlar yararına hiçbir ekonomik ve sosyal tedbir olmadı…
Yargı reformları peş peşe gelirken, bu reformların hiç birinde Avukatlar yararına hiçbir ekonomik ve sosyal tedbirin olmayışını görebildiklerini belirten Av. Dönmez, açıklamasının sonunda şunlara yer verdi:
“Yeşil pasaport ambalajının, 2006 yılında kaldırılan mesleki sınavın 2020 yılında konulmasındaki tutarsızlığı da not ederek, tarihin en ağır mesleki sorunları ile boğuşan Avukatlar için son on yıldır hiçbir kazanım sağlanmamasının, ağır sosyal ve ekonomik sorunlar karşısında hiçbir kalıcı tedbirin bilerek ve isteyerek alınmamasının, var olan kazanımların da, farklı sistem ve isimler altında tek tek Avukatların elinden almasının önüne geçmesine de izin vermeyeceğiz. Mesleğimize böyle bir kötülüğü kim yaparsa, kim olursa, biz de o anlayışın tam karşısındayız.
Bu zor günler geçer de, Avukatlar ne bu zamanda ne de geçmiş zamanda mesleklerini yapamaz hale getirenleri unutmazlar. Avukatları açlıkla terbiye etmeye çalışan, mesleğin yok oluşunu izleyen, hiçbir tedbir almayan, almak istemeyen anlayışa karşın, Avukatlar, onurlu tarihlerinden bir zerre bile ödün vermezler. Avukatlar, tüm olumsuzluklara karşın, yüklendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmeye ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmaya devam edeceklerdir.
Biz, Avukatız. Savunmanın sesi kısılırsa yurttaşlarımızın nefesi kesilir. Kesilmek istenen de Avukatların sesi değil, tam da yurttaşlarımızın sesidir, nefesidir.
Bu gerçekler karşısında, bu yıl da 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlamıyoruz. Bu zor zamanlarda Avukatlık hizmeti vermeye devam eden tüm meslektaşlarımızla birlikte yan yana yürüyen büro emekçilerimize, zorunlu hizmetleri eksiksiz yürüten ve Avukatlara hizmet eden baro emekçilerimize teşekkür ediyoruz. Hukuk devletine, laik cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine olan bağlılığımızla; kutsal mesleğimiz uğruna canını veren meslek şehitlerimizin anısı önünde ve savunma tarihi boyunca mesleğimizi ayakta tutmaya çalışan tüm meslektaşlarımız önünde saygı ile eğiliyoruz.Savunma hiçbir zaman susmadı, susmayacak!”     Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ