Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Eximbank prosedürleri Sadeleşsin!

Eximbank prosedürleri  Sadeleşsin!
  • 28.09.2020
  • 294 kez okundu

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin Hatay / Samandağlı Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, zamanla yarışan yaş meyve ve sebze ihracatçılarına pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) online düzenlediği Bölge İstişare Toplantısı’nda bir araya gelen TİM Başkanı İsmail Gülle ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) Başkanları, Covid-19 salgını sürecinde ihracatın yol haritasını güncelledi.
Üretim ve ihracat ekseninde konuşan isimlerden, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin Hatay / Samandağlı Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Eximbank’ın kredi tahsislerinde teminat mektubu prosedürlerini sadeleştirmesini, zamanla yarışan yaş meyve ve sebze ihracatçılarına pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi.
Sin, Eximbank Genel Müdürü Ali Güney’e, gündeme getirdiği konuda çalışmaları olup olmadığını sordu. Güney ise kredi kullandırma yapısında esneklik sağlamaya yönelik bir çalışma içinde olduklarını belirtip, TL ve reeskont kredilerinde KGF teminatı aldıklarını, diğer ürünlerde de aynı uygulamayı planladıklarını söyledi. Eximbank’ın mümkün olduğu kadar ucuz maliyetlerle finansal kaynağı ihracatçıların kullanımına sunmaya gayret ettiğini kaydeden Güney, “Her şeyden teminat mektubu istemek yerine, firma bazında farklılık gösterecek teminatları Eximbank teminat yapısı içinde değerlendirebileceğimiz bir modeli çalışıyoruz. Bu yıl içinde çalışmayı tamamlayacağız” diye cevaplandırdı.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ