Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,50 / Satış: 7,53
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

EXPO, Hatay için kalıcı miras

EXPO, Hatay için kalıcı miras
  • 27.01.2021
  • 621 kez okundu

Kentin seçilmişlerinin katıldığı tanıtım gezisinde, EXPO mesajı: “Bitkiler, çiçekler ve ağaçlar… Ulusal ve uluslararası şehir bahçeleri… Çocuklar için, futbol sahasından büyük bir oyun parkı… Misafirler; Asya, Avrupa ve Afrika şehirlerinin yeme içme ve yaşam kültürleri… Dünya mutfağının en özel lezzetlerini bir araya getiren Gastronomi Köyü… Muhteşem konserlerin ve iddialı şovların mekanı Amfi Tiyatro… Etkinlikler, 6 ay boyunca her gün. EXPO, kalıcı bir miras olarak, organizasyon sonrasında da Hatay’ın nabzını tutmaya devam edecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, önceki gün, aralarında Milletvekilleri, Mülki Amirler, Belediye Başkanları, Siyasi Parti Başkanları, STK temsilcileri, Meclis üyeleri ve diğer seçilmişlerin bulunduğu heyete, başlama tarihi 10 Aralık 2021 tarihine ertelenen EXPO’yu tanıttı.
AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu’nun da katıldığı EXPO tanıtım gezisi organizasyonunda şu bilgi ve görüşler aktarıldı:
“160 yıllık köklü bir geçmişe sahip uluslararası bir organizasyon olarak, EXPO, insanlığın karşı karşıya kaldığı temel zorluklara çözüm bulmak için tüm dünyayı bir araya getirmektedir. Ziyaretçilerden katılımcılara kadar herkes için yeni ufuklar açarken, aynı zamanda düzenlendiği şehir ve ülkenin iş, yatırım, finans, ticaret ve turizm potansiyelini açığa çıkartmaktadır. Tüm bunları en iyi şekilde başarmak için daima bir ana tema ve bunu destekleyen alt temalara odaklanmakta, bu alanlarda ilerlemeyi ve işbirliğini teşvik etmektedir. Hatay gibi kadim bir şehrin EXPO gibi büyük bir organizasyona ev sahipliği yapabilmesini sağlayan ise her şeyden önce, akıl almaz güzellikteki bitki örtüsüdür.
Bu nedenle, şehrin bu benzersiz biyolojik çeşitliliğini, köklü tarihiyle birlikte öne çıkarmak amacıyla EXPO 2021 Hatay’ın odağı ‘hortikültür’ (bahçecilik), ana teması ise ‘Medeniyetler Bahçesi’ olmuştur. Hedef ise, Hatay’ın bir zamanlar bu topraklarda yaşamış olan kadim medeniyetlerden devraldığı bu bahçecilik bilgi mirasının tüm dünyayla paylaşılmasıdır.
Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği(AIPH) tarafından onaylanan, bu ileri vizyonuyla Hatay, 2021 yılında EXPO’yu düzenlemeye hak kazandı. Bu vizyonun oluşmasını sağlayan ve aylar süren özverili çalışmaların ardından, EXPO 2021 Hatay’ın ülkemiz için en önemli ve aynı zamanda en değerli günler olan 23 Nisan ve 29 Ekim 2021 tarihleri arasında kapılarını açması beklenirken, pandeminin yıkıcı etkilerinin devam etmesi sebebiyle, AIPH ile yapılan görüşmelerin ardından, uluslararası güvenlik önlemleri kapsamında organizasyonun 10 Aralık 2021 – 30 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verildi.
Bu düzenlemeyle birlikte, Aralık 2021’de, yani normalleşme sürecinin başladığı bir dönemde kapılarını açacak olan EXPO 2021 Hatay, ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından beklenen 1.500.000 ziyaretçi hedefiyle hazırlıklara 7/24 devam ediyor.
Belgesellerde görmeye alıştığımız türden bitkiler, çiçekler ve ağaçlar… Ulusal ve uluslararası şehir bahçeleri… Çocuklar için futbol sahasından da büyük bir oyun parkı… Misafirimiz olan Asya, Avrupa ve Afrika şehirlerinin yeme içme ve yaşam kültürleri… Dünya mutfağının en özel lezzetlerini bir araya getiren Gastronomi Köyü… Muhteşem konserlerin ve iddialı şovların mekanı Amfi Tiyatro ve çok daha fazlası, 6 ay boyunca günün her saati EXPO’da ziyaretçileri ve katılımcıları bekliyor olacak.
Ayrıca ufuk açan eğitimlerden perspektif değiştiren atölyelere, yeni teknolojilerden yenilikçi uygulamalara, sergilerden sempozyumlara kadar yüzlerce etkinlik, EXPO 2021 Hatay’da yerini alacak. En az bu mekanlar kadar önemli olan kültürel, sanatsal ve yaratıcı etkinlikler, EXPO’nun kalıcı bir mirası olarak organizasyon sonrasında da Hatay’ın nabzını tutmaya devam edecek.”
İskenderun ve Antakya’da iki dev alanda düzenlenecek olan EXPO ile en büyük hedefle ilgili olarak da slaytlı sunum ve kürsü üzerinden şu bilgi verildi:
“Hatay’ın, başta hortikültür, turizm ve gastronomi olmak üzere, birçok alanda markalaşması ve kalkınması, aynı zamanda kentin, ülkenin ve hatta insanlık için bu alanlardaki gelişimlere katkıda bulunmak amacıyla, Hatay Büyükşehir Belediyesi; farklıları kucaklayan yaşam kültürü, bereketli toprakları ve tadına doyulmaz lezzetleriyle bilinen Hatay’ın aynı zamanda sanatçı, zanaatkâr, şifacı ve girişimci yönünü açığa çıkaracak tanıtım, pazarlama ve altyapı faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.
EXPO 2021 Hatay sırasında kurulacak ortaklıklar, hayata geçirilecek projeler ve işbirlikleri yoluyla; başta tarım, turizm ve ticaret olmak üzere, sayısız alanda yerli ve yabancı girişim ve yatırımları Hatay’a getirme hayali için bütün paydaşlar tüm güçleriyle çalışıyor.
Milyonlarca dolar getirisi olması beklenen bu yeniliklerle ve halkın desteğiyle, Hatay, EXPO’ya en güzel şekilde ev sahipliğini yapacak, böylece şehrin kısa vadede kalkınması, uzun vadede ise Türkiye’nin ve dünyanın ilgi odağı olması sağlanacak.”
Başkan Lütfü Savaş, tanıtım gezisinin sonundaki kısa mesajını da şöyle verdi:
“Hatay’ı dünya sahnesine çıkartacak bu benzersiz organizasyona şahit olmak için, 10 Aralık 2021 – 30 Mayıs 2022 tarihlerinde Expo 2021 Hatay’da buluşmak üzere.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ