Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

EXPO Maskotu Gazellalar Oldu

EXPO Maskotu Gazellalar Oldu
  • 24.03.2021
  • 279 kez okundu

EXPO 2021 Hatay organizasyonunun maskotlarına isim belirlenmesine ilişkin EXPO 2021 Hatay web sitesi üzerinden başlatılan ve mobil uygulama üzerinden de sürdürülen oylama kampanyasında sona gelindi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’a özgü dağ ceylanlarından (Gazella Gazella) esinlenilerek tasarlanan EXPO Hatay maskotlarının ismi için CHP’li 10 Büyükşehir Belediye Başkanının da fikirlerini aldı. Farklı 6 isim önerisini toplantıya katılan tüm başkanlara sunan Savaş, Başkanların verdiği oyların sisteme kaydedilmesini sağladı. 10 BŞB Başkanından 9’u, “Zeytin ile Defne” isim önerilerini beğendi.
-GAZELLALAR HATAY’A-
Hatay’ın tanıtımında büyük pay sahibi olan ve yakın zaman önce The New York Times gibi birçok uluslararası basın kurumuna konu olan Gazella Gazella türü ceylanlar, Türkiye Memeli Listesi’nde 2008 yılında belgelendi.
Tür, şu anda Hatay’ın Kırıkhan ilçesi sınırlarında, doğal alanında yaşayıp korunuyor. Bu bölge, Gazalle Gazella türü ceylanların Türkiye’de yaşadığı tek alan olarak öne çıkıyor.
Ceylanlar, Hatay’da kutsal kabul ediliyor ve halk tarafından korunması için büyük çaba sarf ediliyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi de türün korunması için, özellikle sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına gereken her türlü desteği sağlıyor.
Küçük ve narin görünümü aksine çok hızlı bir tür olan Gazella Gazella’ların tüylerinin rengi toprakla tam uyumlu olduğu için fark edilmesi güç oluyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün hassasiyeti ve girişimleri sayesinde bugün bin civarında Gazella Gazella, doğada serbest ve güvende yaşıyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ