Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

EXPO’ya Doğru

EXPO’ya Doğru
  • 10.04.2019
  • 668 kez okundu

Hatay’daki bütün bahçe bitki, fidan ve süs bitkileri dünyaya tanıtılacak.

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) EXPO ekibi, Hatay’da “Medeniyetler Bahçesi” adı ile düzenlenecek olan ve dünyanın en büyük 3’üncü organizasyonu olarak kabul edilen EXPO 2021’in bilgilendirme toplantısını HBB Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıya; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, Oda Başkanları, HBB Daire Başkanları, Dernekler ve birçok vatandaş katılım gösterdi.
Çelebi’nin konuşmalarıyla başlayan toplantıda, katılımcılara, EXPO 2021 konulu sunum gösterisi izletildi.
-TAMAMINI TANITACAĞIZ-
2021 yılında, Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde şehrimizde gerçekleştirilecek olan Botanik EXPO’su hakkında gelinen son noktayı katılımcılar ile paylaşan Çelebi, şunları anlattı:
“EXPO, basit bir sergi alanı değil. EXPO alanını iki farklı bölge olmak üzere; Antakya Kisecik’te 200 dönümlük, İskenderun- Arsuz Karaağaç bölgesinde de 100 dönümlük yer yapmayı planlıyoruz. Bu alanlar içerisinde ana sütunumuz olarak; Hatay’daki tüm bahçe bitkilerimizi, fidanlarımızı ve süs bitkilerimizin tamamını tanıtacağız. Bu önemli bir sektör, mihenk taşlarından bir tanesi. İkinci olarak, EXPO’muzu daha da zengin hale getirmek için, geçtiğimiz yıllarda kazandığımız gastronomi şehri unvanımızı kullanacağız. Üçüncüsü, tüm dünyanın feyz aldığı Amanoslardaki 800’e yakın tıbbi aromatik bitki çeşitliliğini tüm dünya ile paylaşacağız. Dördüncüsü ise, şehrimizin tarih ve kültürünü barındıran kültür ve mozaik alanlarında sanat eserlerimizi sergileyeceğiz. ‘Antakya Medeniyetler Bahçesi’ teması altında bu dört unsuru birleştireceğiz. İskenderun – Arsuz bölgesine de, ‘Ülkeler Bahçesi’, yani uluslararası dış ticaret merkezimizi kuracağız
Hedefimiz, kaliteli ürünler üreterek, ürünlerimizi Hatay içinde satmaktan ziyade dünya pazarında satmak. EXPO’da, dünyanın en güzel cennet bahçesi ve gelen insanların yeniden ziyaret etmek isteyeceği bir yer planlıyoruz. Tüm bunları yapmak için EXPO’yu hep birlikte sahiplenmemiz lazım. Bunu sadece 6 aylık değil düşünmemeliyiz. EXPO’yu, şehrimizin bütününe yayalım ki, şehrimiz kalkınsın. Ayrıca Hatay’da ürettiğimiz, sattığımız ürünün hikâyesi olacak. EXPO ile kendimizi dünyaya tanıtmak istiyoruz.”
HATAY, TİCARET VE TURİZM MERKEZİ OLACAK
EXPO 2021’in Hatay’a önemli bir ivme kazandıracağını açıklayan Başkan Savaş ise şunları söyledi:
“EXPO 2021, Hatay’ı dünyaya tanıtma konusunda oldukça önemli. Amacımız, birleşerek Hatay’ı temsil etmek. Biz; Erzin’den Samandağ’a, Yayladağı’ndan Hassa’ya kadar bütün potansiyelimizi birleştirerek bu işin içinde olursak, Hatay’ı kimse tutamaz. Hatay’da bizim çok enlerimiz var. 2500 civarında çiçeğimiz var. EXPO 2021 ile Hatay’a özgü ürünlerimizi uluslararası alanda çok güzel bir şekilde tanıtacağız. Ayrıca bu iş, bütün Ortadoğu barışına katkı sağlayacak. Hatay’ı ticaret ve turizm merkezi yapacağız.
EXPO alanı, 7’den 70’e herkesin gideceği kalıcı bir alan olacak. Ayrıca Hatay’ın lokomotifi olacak. 2021 Botanik EXPO’sunu en iyi şekilde yapabilmek için, Hatay’da tarımla uğraşan insanlarımız ile de görüşmeler gerçekleştireceğiz. Hatay’ın tüm dinamikleri, kentimizin geleceği için bu işin içerisinde olacak.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ