Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,52 / Satış: 5,55
€ EURO → Alış: 6,26 / Satış: 6,28

Ey Özgürlük Kimin Dilindesin?

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 16.05.2018
  • Ey Özgürlük Kimin Dilindesin? için yorumlar kapalı
  • 456 kez okundu

Bir ünlü isim buyurmuş:

Ülkemizde mevcut olan özgürlükler başka ülkelerde yok. Batı ülkelerinde yerlere tüküremezsiniz bizde tükürebilirsiniz. Kırmızıdan geçemezsiniz bizde geçersiniz diye lütfetmiş.

Vay vay vay dünya vay dedim.

Aklından zoru var galiba. Özgürlük sınırları nerede başlar hangi kıstasları temel alır.?

Kısaca başlayalım.

Eminim hepimiz henüz ilkokula gitmeden ilk terbiye derslerimizi evde büyüklerimizden almaya başlamışızdır. İlk kulağımıza fısıldanan öğreti yalan söylememektir. İnsanları rahatsız edecek hareketlerden sakınmak bunu takip eder. Yerlere tükürmemek, çöp atmamak gibi nasihatler sürekli dinlemişizdir.

İlkokula başladığımızda da bu terbiye genişletilerek görgülü olmak, tertipli olmak vs. gibi temel kurallar öğretilir.

Yaşam boyunca mazimizden de epey bilgi ve deneyim kazanırız.

Ses, söz, yazı gibi özel becerileri olanlar kendi alanlarında gayretli çalışmalarıyla bir yerlere gelip deneyimlerini geliştirirler.

Bazılarımız bu deneyimleri olumlu manada kullanır. Halka gönlünü açar halkın adamı olur.

Bazılarımız ise daha farklı mecralarda karar kılar eski tabir ile Havas’ta (Elit tabakada)da yer alma çabalar.

Her iki kesime yönelen ünlülerin kimileri mazilerinde fikir olarak devrin iktidar sahiplerine karşı durmalarına rağmen bugün fikirdaş olabiliyorlar.

Buraya kadar sorun yok. Zira insanoğlu değişebilen bir mahlûk.

Her fert özgürdür. Devrin iktidarı ile iyi ilişkiler kurmasını kimsenin eleştirme hakkı olmaz.

Burada sırıtan durum bu ünlü şahsın en basit tanımla “cahilce” yerlere tükürmeyi özgürlük kıstası gibi görüp bizleri aptal yerine koymaya çalışması. Gözlerimize bakarak bizleri yanıltmaya kalkışması.

Ben şahsen halkın teveccühü ile ekmeklerini ve ünlerini kazanmış şahısların halkın dertlerini iktidar mensuplarına taşıyıp çözmede elçi vazifesi üstlenmelerini beklerdim.

Bu güzelim Yurdumda ne koca yürekli gerçek manada sanatçılar geldi. Halkın genel sorunlarına cesaretle yaklaşan, teşhisin yanında çözüme odaklanan örnek kuşaktı onlar.

Bu kuşağın öncülerinden Yaşar Kemal gelir aklıma. Barudi sesiyle, engin bilgisiyle karşı dururdu haksızlığa. Onun dünyasında ayrım olmazdı. Gadre uğrayanların çığlığı olurdu.

Dünya edebiyatına muhteşem eserler kazandırmasına rağmen son derece alçak gönüllü halkın adamıydı. Allah gani gani rahmet eylesin.

Ama bugün bu ünlüler için ne gam sırtlarını vermişler iktidara. Külfetsiz nimet, dertsiz kısmet koparmaya çalışıyorlar.

Üstelik bunlara da sıfat verilmiş. Sanatçı.

Kimseyi hakaret etmek istemem amma bazıları gerçekten sanatçı! Yalakalık kitabını yazacak kadar kabiliyetli, insanları yanıltacak kadar hünerli.

Böyle buyurmuş ünlü. Yerlere tükürmenin özgürlük olduğunu iddia eden zat, halkın kendisine ekmek verdiği tabağa tükürme özgürlüğüne de sahip görüyor.

[email protected]