Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

EYT’ye Ankara reddi…

EYT’ye Ankara reddi…
  • 20.11.2019
  • 465 kez okundu

Bir İskandinav tartışması!

“Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak ifade bulan EYT tartışmasında iktidar kanadının son kararı, “Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum” olurken, karşılaştırma, Hataylı Hukukçu / Akademisyen Neval Oğan Balkız’dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik… İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar, bunun bedelini ödediler. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum” diyerek bu konudaki beklentileri sıfırlarken, yaşanan tartışma, Türkiye – İskandinav ülkeleri karşılaştırmasına dönüştü.
Konuya ilişkin konuşan isimlerden biri de, Hataylı Hukukçu / Akademisyen Neval Oğan Balkız oldu. Bu konuda rakamsal veriler paylaşan Balkız, şu tespitte bulundu:
“Emeklilikte Yaşa Tak(-tır-)ılanlar, EYT diye tutturanlar, bilmiyor musunuz? İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı! Neyse ki, milletimin zararına olan bir şeye asla yokum, diyen ve ’emekli maaşlarını, insani düzeyde hayat sürebilecek seviyeye çıkartan’ siyasetçiler var! Yoksa ülke olarak; enflasyon oran %2’yi, işsizlik oranı %6’yı geçmeyen, kişi başına düşen milli geliri ortalama 55 bin dolar olan, Küresel Emeklilik Endeksi’ne göre en iyi emeklilik sistemine sahip Danimarka, İsveç, Norveç gibi batardık! Halimiz nice olurdu o zaman?(!)…”
Melbourne Mercer’in her yıl hazırladığı “Küresel Emeklilik Endeksi, 37 ülkenin emeklilik sistemini; yeterlilik, sürdürülebilirlik, dürüstlük ve doğruluk kriterler bakımından sıralıyor. Buna göre Danimarka, İsveç ve Norveç ilk sıralarda, Türkiye ise 42,2 puanla sondan üçüncü sırada yer alıyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ