Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Farkındalık Günü’nde en anlamlı konser

Farkındalık Günü’nde en anlamlı konser
  • 03.04.2017
  • 1.360 kez okundu

Mezuniyetinin ardından Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’nda Öğretim Görevlisi olarak kariyerine devam eden otistik müzik dehası Buğra Çankır’ın piyano performansı izleyenlerden büyük alkış aldı.

Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle anlamlı bir etkinliğe ve bir o kadar anlamlı bir konsere ev sahipliği yapan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı, konser salonundaki notalarını ‘Sanatta Engel Yok’ diyerek paylaştı.
-ENGELSİZ NOTALAR-
Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Konser Salonu’nda gerçekleşen Engelsiz Sanat Etkinliği kapsamında bir konuşma yapan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Şule Erden Özcan, bir konservatuarın eğer marka olmak gibi bir hedefi varsa, otizmde uzmanlaşmış özel eğitimcilerin desteğini alması gerektiğini ifade etti.
Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Dünyanın birçok yerinde, otizm spektrum bozukluğu olan bireyler için konservatuarlar çok daha erken yaşlarda kapılarını açmış, ‘belli yaş sınırları’ ve ‘ebeveynlerin de okula geliyor olması’ gibi bir takım ön koşullar koymuşlardır. ‘Yeni yöntem ve metotlarla bu öğrencilerin eğitim süreci nasıl olmalıdır, bu öğrencilere eğitim veren öğretim elemanlarımızın da görüşleri alınarak neler yapılabilir’ gibi soruların cevaplanması için mutlaka otizmle ilgili gelişmeler takip edilmelidir.
Başka yerlerde daha doğru metotlar var ise incelenmeli, hatta oradaki öğretim elemanları ile irtibata geçilip üniversiteler arasında gidiş gelişler sağlanarak eğitim metotlarının daha yeni, teknolojiye, bilime ve yeniliklere açık hale getirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde, otizm tanısı almış müzik dehaları ileride bu konservatuarlardan da çıkabilir.”
-BUĞRA ÇANKIR-
Başarıyla bitirdiği İSTE’de Konservatuar kapsamında Öğretim Görevlisi olarak kariyerine devam eden otistik müzik dehası Buğra Çankır’ın canlı piyano performansı ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli ise şunları söyledi:
“Bugün burada üniversitemizde müthiş bir performans izledik. Yerel ezgileri ve klasikleri hep birlikte dinledik. Üstelik bunları, bize, ‘engel tanımayan gençlerimiz’ dinletti. Onlar bunu başarabiliyor. Çünkü başarabileceklerine inanıyorlar. Geçen yıl dereceyle mezun olan öğrencimiz, müzik dehası Buğra Çankır, bugün konservatuarımızda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Buğra Çankır, azmin önünde hiçbir engelin duramadığının en büyük kanıtıdır. Buğra’yı yetiştirerek bu günlere getiren, başta ailesi olmak üzere, tüm öğretim görevlilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Buğra’nın önümüzdeki hafta yurt içinde ve dışında konserleri var, dünyanın dört bir yanından teklifler alıyor. O yüzden biz bu sene programımızı biraz öne çekmek zorunda kaldık. Kendisine şimdiden başarılar diliyorum. Yolun açık olsun Buğra.-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ