Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Felç Kalmaya Karşı Önlemler Alın!

Kudret Kuş
Kudret Kuş
  • 22.02.2018
  • 2.183 kez okundu

İnme (felç) nedir?
İnme, beyni besleyen kan damarlarında meydana gelen beslenme bozuklukları nedeniyle beynin hasara uğraması sonucu oluşan bazen de koma hali ile karakterize ani şekilde gelişen vasküler (damarsal) bir sendromdur. Beyindeki bu beslenme bozukluğu, o bölgeyi besleyen kan damarlarındaki kan akımının bir pıhtı ile tıkanması, damar civarında gelişen ateroskleroz (damar sertliği) nedeniyle damarın kapanması ya da damarın yırtılarak beyin içine kanaması sonucu gelişebilir.

İnmenin belirtileri nelerdir?
Vücutta oluşan hasar, beyne ait dolaşım problemleri ile birlikte vücudun bir yarısında hareket kaybı, duyu bozuklukları, hafıza problemleri, konuşma, okuma ve yazmada zorluklar, denge problemleri ile hastanın görme, yutma, solunum, mesane ve bağırsak fonksiyonları gibi pek çok işlevinde bozulmalar meydana gelebilir. Bu bozulmaların 24 saatten uzun sürmesi ‘inme’ anlamına gelmektedir.
İnme belirtilerinin (vücudun bir yarısında kol/bacakta hissedilen güçsüzlük veya his kaybı nedeniyle kol/bacağı kaldırmakta güçlük gibi) birkaç dakika sürüp, en geç 24 saat içinde kaybolması “geçici iskemik atak” olarak adlandırılır. Geçici iskemik atak (GIA), beyne giden kan miktarındaki geçici düşüşten dolayı beynin gerekli olan oksijeni alamaması durumunda meydana gelir. Hasta, felce benzer belirtiler gösterir fakat felç kadar uzun sürmez. Belirtilerin kendiliğinden kaybolması problemin ortadan kalktığını göstermez bu durumda bir hekime danışmak gerekir. Çünkü belirtilerin uzun süre görülmesi kalıcı beyin hasarlarına neden olabilir. Üstelik bu durumun belirtileri hızlıca geçtiği için hastaların bir çoğu tıbbi yardıma başvurmaz. Yapılan çalışmalar ile geçici iskemik atak (GIA) hastalarının %10 ila %15’inin üç ay içerisinde felç geçirdiğini ve bu hastaların %40’ında da 24 saat içinde felç durumunun meydana geldiği görülmüştür.

İnme için risk faktörleri nelerdir?
İnme için risk faktörleri değiştirilebilen ve değiştirilemeyen faktörler olmak üzere ikiye ayrılır. Değiştirilemeyen risk faktörleri yaş, cinsiyet, ırk, genetik faktörler (ailede kalp-damar hastalığı öyküsü) ve geçirilmiş inme hikayesidir. Değiştirilebilme potansiyeli olan inme risk faktörleri ise hipertansiyon, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, alkol-sigara tüketimi, obezite, kötü beslenme alışkanlığı ve hareketsiz yaşam tarzıdır.
İnme, ölüm sebebi olarak kalp damar hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü sırada, aynı zamanda erişkin nörolojik hastalıkları arasında en sık görülen hastalıktır. Nüfusun ve yaşlanmanın artmasıyla inme vakaları artış gösterse de inmeden ölüm oranına bakıldığında bir düşüş olduğu görülmektedir. Bu düşüşün, inme risk faktörlerinin daha iyi giderilmesi ve erken dönemde tıbbi tedavinin daha iyi yapılması ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Tedavi, semptomların ortaya çıkışından itibaren ne kadar erken yapılırsa, o kadar etkili olmaktadır. İlk saatler içinde müdahale edildiğinde beynin beslenmesini bozan pıhtının tedaviyle ortadan kaldırılarak kalıcı hasar önlenebilir. Bu nedenle inme sonrası meydana gelen günlük yaşam aktivitelerinde yetersizliklerin iyileştirilmesi amacıyla rehabilitasyon günümüzde giderek önem kazanmaktadır.

İnme sonrası rehabilitasyonun amacı nedir?
İnme sonrası rehabilitasyonun temel prensibi ‘Merkezi Sinir Sistemi hasarının izin verdiği sınırlarda hastaya bağımsız yaşamasını öğretmek’ şeklindedir. Amaç uygun fonksiyonel kapasiteyi arttırarak kişinin eski işine dönebilmesi veya rahatsızlığına uygun yeni bir iş sahibi olması, sosyal yaşantısına kavuşmasını sağlamak ve günlük yaşantısında kimseye muhtaç olmayacak şekilde hareket özgürlüğünü kazanmasına yardımcı olmaktır. İşlevsel yetersizliklere yol açan bozuklukların tedavi edilmesinde ve fonksiyonel bağımsızlığı en üst düzeye çıkarmada erken dönemde başlayan fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımları büyük önem taşımaktadır.
Herkese sağlıklı günler dilerim…

Kudret Kuş
[email protected]/ Telefon: 0535 965 25 12

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ