Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Festival amacına ulaştı

Festival amacına ulaştı
  • 19.03.2017
  • 1.595 kez okundu

Samandağ kadın dayanışma derneği Başkanı Hülya Nehir, 12-13-14 Mart tarihlerinde Samandağ belediyesi ile birlikte gerçekleştirdikleri 1. Ulusal İpek Baharı Festivali’nin amacına ulaştığını ve ulusal çapta ilgi gördüğünü ifade etti.
Geçmişten günümüze kadar uzanan tarihi süreçte, ipeğin, Samandağ’da önemli bir yere sahip olduğu gerçeğinden hareketle iki sene önce İpek Köyü’nü kurduklarını hatırlatan Nehir, burada onlarca kadına ipek üretimi, iplik yapma ve dokuma faaliyetlerini başarıyla uyguladıklarını vurguladı. Festival boyunca üretilen ipek ürünlerinin sergilenmesi, dokuma ürünlerin boyanması, işlenmesi ve motif şekillerinin verilmesini atölye çalışmalarında yaptıklarını dile getiren Hülya Nehir, burada yeni tekniklerin öğretildiğini ve bu uygulamaların İpek Köyü’nde çalışan kadınların ufkunu açtığını vurguladı.
Festival Komitesi üyesi de olan Hülya Nehir, şu değerlendirmede bulundu:
“Farklı üniversitelerden gelen akademisyenler ve el ustalarının eşliğinde verimli bir çalışma gerçekleştirdik. Festivalimize; Shibori Atölyesi için Prof. Elvan Özkavruk, Öğ. Gör. Jovita Sakalauskaite Kurnaz, Baskı ve Doğal Boya Atölyesi için Doç. Dr. Hürrem Sinem Şanlı, Yard. Doç. Öznur Aydın, Yrd. Doç. Hatice Tozun, Dokuma Atölyesi için Doç. Havva Halaçeli, Yrd.Doç. Esra Kavcı Özdemir, ayrıca Osmanlı Şimkeşlik sanatını yaşatan ender sanatçılardan Sultan Acar katılım göstererek, sanatın inceliklerini atölye çalışmaları ve slayt gösterileriyle kadınlarımıza anlatmışlardır.
Ünlü modacı Bahar Korçan onur konuğumuz olurken, Moda Tasarımcısı Hüseyin Küçük de hazırladığı kreasyonla, mankenlerin sergiledikleri defilede izleyenlerin hayranlığını kazandı. Etkinliklere yoğun katılım göstererek bu Festivali onurlandıran herkese buradan teşekkür etmek istiyorum. Bizler, değerlerimize ve tarihimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”
Ulusal İpek Baharı Festivali fikrinin çalışan kadınlarla ortak kararlaştırıldığını dile getiren Nehir, “Elbette ki her festivalde daha yetkinleşerek bunu uluslararası bir hale getirmenin amacındayız. İpek kozası üreten, dokuyan ve işleyen kadınlarımız arttıkça bunu başaracağımıza inanıyorum. Şimdiden; bir düşüncesi, bir fikri ve bir projesi olan hemşerimiz varsa onlardan faydalanmak isteriz. Yeter ki kuru hamasetle bize gelmesinler. Herkesin fikrine önem veriyoruz ve bunu önemsiyoruz” dedi.
-Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ