Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Festival başladı

Festival başladı
  • 29.04.2017
  • 1.479 kez okundu

Özel ödül Mehmet Karasu’ya verildi

2. Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı, Samandağ Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Defne Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesi’nin katkılarıyla Ansam Kültür Derneği tarafından hazırlanan Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı açılışına; Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, Sanatçı Fatma Elvin Öztürk, Ses Sanatçısı Ressam Feridun Işıman ve diğer davetliler katıldı. Festivalin sunuculuğunu Fatma Elvin Öztürk, İngilizce çevirileri Sanatçı Feridun Işıman yaptı.
Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanlığı yapan Ümit Yaşar Işıkhan, törende yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin kültürel birikimini dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını söylerken, Fatma Elvin Öztürk ise “Tarih boyunca bir çok medeniyete beşiklik yapmış Antakya’nın 17 ülke 80 sanatçıya ev sahipliği yapmasının bu kadim kültüre bağlıyoruz” dedi.
Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, konuşmasında, konukları Samandağ’da görmekten mutlu oluklarını ifade etti ve Samandağ’ın tarihsel yapısı hakkında bilgi aktardı.
Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız da, festivalin Samandağ’da düzenlenmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Az önce Sayın Kaymakamımız ve Başkanımız barıştan bahsettiler. Evet, bu topraklarda 400 yıldan beri biz kardeşçe yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz. Her zaman barış diyoruz. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.
Ansam Başkanı Mehmet Oflazoğlu ise Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali’ne 17 sanatçının katıldığını belirtti.
Ödüller; Uluslararası resim çalışmalarıyla ünlü ressam Ahmet Dalkıran, fotoğraf sanatında eski İFSAK Başkanı Halil İbrahim Tutak ve şiir-edebiyat dalında sınırları aşan çalışmalarıyla bilinen hemşerimiz Sabahattin Yalkın’a takdim edildi.
Bu yılkı Orontes Özel Ödülü, şehrine yaptığı kültür sanat çalışmalarıyla yer edinen Gazetemiz Yazarı Mehmet Karasu’ya verildi. Ödüller, Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik ve Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız tarafından takdim edildi.
Tören sonunda, MKÜ Sanat ve Tasarım MYO El Sanatları Bölümü Mimari Dekoratif Sanatları Programı Öğretim Görevlisi Gülru Düzce’nin öğrencileri ve Yusuf Keskin Resim Atölyesi öğrencilerinin ortaklığında açılan resim ve mozaik sergisi gezildi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ