Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Festivalde Final Başladı

Festivalde Final Başladı
  • 19.09.2019
  • 7.020 kez okundu

PayasSTEM öğrencisi Can Kağar, Teknofest’te “Uçan Araba” Projesi sunumu yapıyor.

PayaStem Merkezi öğrencisi Can Kağar, 17-22 Eylül tarihleri arasında yapılan, Dünya’nın en büyük ikinci havacılık festivali olan Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde sunumunu yapmak için yerini aldı.
Lisans ve lisansüstü öğrencilerin başvuru yapabileceği ileri kategoride tek ortaokul öğrencisi olarak yarışan Can, ön eleme ve final elemelerini geçerek, 161 yarışmacı arasında ilk 10’a girmeye hak kazanmıştı. Can, final öncesi duygularını şöyle aktardı:
“Uçan araba tasarım sürecinde birçok yeni bilgi öğrendim. Uçan arabamı tasarlarken doğadan ilham aldım. Uçan arabama ‘Umay’ adını verdim. Umay Ana, Türk Mitolojisinde çocukları koruyan tanrıçanın adı. Ben de aracımı tasarlarken, yolcu güvenliğini ön planda tutarak, trafikte oluşabilecek can kayıplarını en aza indirmeyi ve trafik sorununa çözüm bulmayı hedefledim.”
Her biri alanında uzman kişilerden oluşan jüriye sunum yapacak olan Can’a; estetik tasarımı, çevre dostu teknolojisi ve yaratıcı güvenlik önlemleri ile fark yaratan uçan arabası ‘Umay’ ile final yarışlarında başarılar dileğiyle. -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ