Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,75

Feyzioğlu ne demek istedi; “Hatay üzerinde büyük senaryolar var…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 06.12.2019
  • 909 kez okundu

Çiçeği burnunda yeni AKP’li, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yine esip gürlemiş. Çiçeği burnunda AKP destekçisi, Aydınlık Gazetesi’nde; bilmediği, tanımadığı, yaşamının hiç bir kısmında havasını bile solumadığı bir kentin ve o kentin geleceği üzerine ahkam kesmiş.

AKP’ye ve onun “Reis”‘ine koltuk çıkmak amacıyla, Türkiye’yi neredeyse lime lime eden dış politikadaki becerisizlikleri adeta allayıp pullamış ve “Erdoğan da Çavuşoğlu da, Türkiye ve KKTC’yi bölgede yok sayan hiçbir projeye izin verilmeyeceğinin altını her vesileyle çiziyor” sözleriyle, bir de üzerine tüy dikmiştir.

Türkiye’nin, tarikat ve cemaatlerin emrine girdiğinde neleri yaşayabileceğinin en bariz göstergesi olan 15 Temmuz alçak darbe girişiminin başarılı olması halinde, sıranın Hatay’a gelebileceği ve 40 asırlık Türk yurdunun anavatandan koparılacağını bakın hangi sözlerle anlatıyor;

“Çünkü 15 Temmuz’da Türkiye iç savaşa sürüklense, ilk hedef Hatay olacaktı. Hatay, Mustafa Kemal’in keşfettiği bir öneme sahip. Mustafa Kemal, Hatay’a sahip olacak Türkiye’nin, Akdeniz’de söz sahibi olacağını gördü. Bir bölge gücü olabilmek için, Türkiye’nin, Hatay ve İskenderun Körfezi’ne ihtiyacı var. Hatay üzerinde çok büyük bir senaryo var.”

Şimdi buna şöyle yanıtlarımız olacak;

1-Hatay; kendisini vatanından koparacak her türlü girişime, her türlü alçaklığa, her türlü provakasyona karşı son derece şerbetli ve dirençli bir kentimizdir. Hatay’ın o tartışılmaz kültür ve inanç ebrusu her şeyi hoşgörüyle karşılar, ama bir şeyi asla; “ihanet ve alçaklık”.

2-Sayın Feyzioğlu; “Emperyal güçlerin talimatıyla, PKK, Amanos Dağları’nda sürekli olarak silahlı saldırı yapıyor. Hatta 15 Temmuz öncesinde Amanos Dağları’nda silah gücünü artırdı” demiş. Doğrudur; PKK denen emperyalizlin kuklası ve manivela kolu olan terör örgütü, Hatay’lının huzurunu kaçırmak için elinden geleni yapıyor. Ancak dağda üç beş baldırı çıplak eşkiyanın; dağlarını Türkmenlerin beklediği, ovalarını Türk-Arap-Hristiyan-Sünni-Alevi hemşerilerimin gözü gibi bakarak sakındığı bu kente musallat olması mümkün değildir.

3-Bundan yaklaşık 100 yıl önce yine Anadolu’yu işgal eden emperyalist ülkelerin, ellerinde kalem ve cetvelle çizdiği yeni haritalarda unuttuğu Hatay halkı, kendi özgür iradesiyle kendi geleceğini belirlemiş ve Türkiye’ye bağlılığını kesin bir dille ifade etmiştir. Bu kesin ifadeyi bozacak hiç bir silahlı güç ya da emperyalizmin kölesi bir terör örgütü yoktur, olamaz.

4-Hatay; kendi ülkesinin eşit ve özgür bir parçası olarak bölgede var olan kaynaklarının da göz önüne alınarak; kültürüyle, doğasıyla, uygarlığıyla, parlak geleceğiyle tartışılmak istenen ve kendisine yer arayan parlak bir kenttir. Antakya kültürüyle yetişen, uygar ve çağdaş bir büyükşehir belediye başkanına sahiptir ve doğrusu da budur.

5-En büyük senaryo, ikide bir de Hatay’ın gelip geçici problemlerinden bir kumpas çıkarıp, burada yaşayanları ve burayı görmek, gezmek, yatırım yapmak için fırsat kollayan insanları huzursuz etmektir.

Bunu (lütfen bu inanca sahip insanlarımız üstüne alınmasın, şekil olarak söylüyorum), hele de mevleviler gibi başladığı yerden fersah fersah öteye, sürekli dönen ve kendini sözde aydın olarak gören şahısların anlaması hiç mümkün değildir.

Herkes, önce kendi ülkesine, kendi halkına karşı hizmet etmekle sorumludur. Sırf birilerine yaranmak adına gereksiz yalap şalap işlerin lüzumu yoktur. Bir sivil toplum kuruluşunun başındaki adamın bu kadar kıvırıp döktürmesine de gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ