Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

Fiili hizmet zammı yeniden verilmeli

Fiili hizmet zammı  yeniden verilmeli
  • 20.07.2018
  • 1.060 kez okundu

Hamurcu, ellerinden alınan kazanılmış haklarını talep ettiklerini vurguladı …

Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu, 2008 yılında ellerinden alınan, kazanılmış bir hak olduğunu belirttiği fiili hizmet zammını yeniden istediklerini vurguladı.
Hamurcu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Fiili hizmet zammı; riskli çalışma alanlarında, yürütülen görevin zorluk derecesi ve risk oranına göre belirlenmektedir. Veteriner hekimler, salgın, bulaşıcı ve paraziter hayvan hastalıkları ile mücadele hizmetleri kapsamında, ‘mülga 5434 sayılı SGK kanunu hükümleri çerçevesinde’ Fiili hizmet zammı verilmesi gereken riskli çalışma alanları kapsamında değerlendirilmiş ve bu alanlarda görev yürüten veteriner hekimlere 2008 yılına kadar, her yıl için 2 ay süre ile ‘fiili hizmet zammı’ verilmiştir. Hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmaları kırsal alanda, ahır şartlarında, birçok risk barındıran bir çalışma ortamında ve 200 den fazla zoonoz hastalık riski altında yürütülmektedir. Veteriner hekimlere fiili hizmet zammının yıllar boyunca veriliş gerekçesi bu zorlu ve riskli çalıma şartlarıdır. Ancak; 5510 sayılı SGK kanununun 40. maddesinde 17.4.2008 tarihinde yapılan değişiklikle salgın, bulaşıcı ve paraziter hastalıklarla mücadele hizmetleri meslek kuruluşları olarak tüm itirazlarımıza rağmen, riskli hizmet alanı olarak değerlendirilmeyerek fiili hizmet kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu gün doğru bir kararla diğer bir sağlık çalışma alanı olan, beşeri hekimlik hizmetlerinin fiili hizmet zammı ödenmesi gereken, riskli çalışma alanı kapsamına alınması üzere çalışmalar yürütüldüğü de bilinmektedir. Adil bir yasal düzenleme yapılacaksa; ülkenin en ücra köşesine kadar zor şartlarda hizmet götüren ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ‘Sağlık Hizmetleri Sınıfında’ yer alan; hayvan sağlığı ve gıda güvenliğinde ‘halk sağlığının filtresi’ görevini yürüten Veteriner hekimlerin de 5510 sayılı kanunda yapılacak değişiklikte, beşeri sağlık hizmetleri ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. daha önceki Sağlık Bakanlarımızdan Sn. Dr. Recep Akdağ’ın gündeme getirdiği sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ile İlgili düzenlemeleri içeren torba yasa tasarısı kapsamına sağlık hizmetleri sınıfında yer alan veteriner hekimlerde dâhil edilmelidir.
Biz Veteriner Hekimler olarak 2008 yılında 5510 Sayılı yasada yapılan değişiklikle elimizden alınan ve her anlamda kazanılmış hakkımız olan fiili hizmet zammının yeniden verilmesini talep ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur…-Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ