Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,15 / Satış: 7,18
€ EURO → Alış: 8,48 / Satış: 8,51

Flört Şiddeti Nedir?

Dilan BİLGİN
Dilan BİLGİN
  • 30.05.2019
  • 801 kez okundu

FLÖRT İLİŞKİSİ; Kişinin partneri ile planlanmış sosyal aktivitelere girme veya evli olmayan çiftler arasında yaşanan romantik ilişki, Flört ilişkisi olarak adlandırılabilir. Flört etmek çoğu adölesan ve genç erişkinin yaşamında önemli bir şeydir. Gençler ilişkilerini ‘takılmak, birini görmek, çıkmak’ biçiminde adlandırmaktadırlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ergenlik çağındaki bireylerin yarısından fazlasının 16 yaş dolaylarında flört etmeye başladığı ortaya konulmaktadır. Özel veya sosyal durumlarda, psikolojik veya duygusal istismarı kapsayacak şekilde gerçekleştirilen fiziksel saldırı, bedene zarar vermek gayesiyle yapılan hareketler, flört ilişkisinde şiddet olarak adlandırılabilir.Flört, kişilerin arkadaşlıklarından öte; paylaşılan romantik, duygusal, ve cinsel ilişki olarak adlandırılır. Resmi bir kurum aracılığıyla yaşamları süresince bağlılık sözü olmayan bu bireyler , nişanlı ya da evli değillerdir

FLÖRT ŞİDDETİ; Flört şiddeti, kişilerarası şiddet türlerindendir. Flört ilişkisi içerisinde çiftlerin birbirlerine karşı fiziksel, duygusal, cinsel ve sözel şiddet veya şiddet barındıran eylemler sergilemesi ve birbirlerinin davranışlarına sosyal kısıtlamalarda bulunulmasıdır. Flört ilişkisi dahilindeki herhangi bir fiziksel şiddet, cinsel saldırı, ,sözel ve duygusal yönden kötü davranışlarda bulunma flört şiddeti olarak tanımlanabilir. Flört şiddeti, duygusal, fiziksel ve cinsel şiddet içeren davranışları kapsamaktadır. Flört ilişkisinde şiddetin varlığından bahsederken yalnızca fiziksel şiddet barındıran eylemlere göre değil, aynı zamanda duygusal, psikolojik ve cinsel şiddet davranışlarına da bakmamız gerekir. Çiftlerden birisinin diğerine kasıtlı bir şekilde psikolojik, cinsel ve fiziksel saldırı uygulamasıdır. Psikolojik şiddet; karşısındakinin gururunu ve onurunu kırmak, tehdit etmek, küfretmek, cinsel şiddet; cinsel davranışlara zorlamak, cinsel anlamda dokunmak, fiziksel şiddet; saçını çekmek,tokat atmak, benzeri davranışları barındırmaktadır.

Çiftler arasında diğerine bilerek fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik saldırıda bunma tutumlarını flört şiddeti olarak tanımlıyabiliriz. Flört şiddeti günümüzde her iki cinsiyetin de çeşitli şiddet türleri uyguladığı ya da mağdur olduğu vurgulanmaktadır fakat geçmiş dönemde geleneksel olarak erkeğin kadına uyguladığı bir şiddet türü olarak bakılmaktaydı. Kurulacak olan yakın ilişkiler, genç yetişkinlik çağlarında yaşanan problemlerden birisidir. Bu çağdaki bireyler romantik ilişkilerde birçok deneyim yaşamaktadırlar. Gençlerin partneri ile deneyimlediği romantik ilişkilerinde yaşadıkları sorunlarda şiddet tepkilerinin ortaya konduğunu ve bu tepkilerin çoğalma olduğunu gösteren birçok çalışma da mevcuttur. Çiftler arasında karşılıklı fiziksel ya da psikolojik şiddet eylemi ortaya çıktığında bu durum muhtemelen cinsel yönden zorlama ve kişiler arasındaki güç dengeleri ile de bağlantılı olabilir Çift şiddetini onayda cinsiyet ayrımları ile birlikte ırksal farklar çiftlerden bir ya da ikisinin riskli alkol kullanımı ve madde kullanımı, bağlanma stilleri, çocukluk dönemi yaşantılarında şiddete tanık olma veya maruz kalma gibi değişik değişkenlerin de tesir ettiği görülmektedir Fört şiddeti üniversite kampüslerinde de sıkça görülmektedir. Flört ilişkisinde şiddete güdüleyen risk faktörleri ilişkide baskın ve kontrol sahibi olmaya duyulan ihtiyaç, kıskançlık, agresyonun boşaltılması, çiftin, cinsellik ve cinsel etkinlikler konusunda düşünce birliğinin bulunmaması, şiddet vasfındaki davranışın, partnerinin kendisini iyi hissetmesini sağlayabileceğine yönelik inançlar olarak sayılmaktadır.

-Dilan Bilgin-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ