Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Fotoğrafımız, Brüksel’den… Bizdekilerle Aynı mı?

Fotoğrafımız, Brüksel’den… Bizdekilerle Aynı mı?
  • 16.05.2020
  • 209 kez okundu

Herkesin evde kaldığı bir dönemde çalışmak zorunda kalan işçilerin ‘iş sağlığı ve güvenliği’ şartlarına dair Belçika örneğinde duranlar, maskeli ve eldivenli işçi örneğinde bizlerin nerede durduğunu sorguluyor!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının açıkladığı 11 Mart ile 10 Nisan arasındaki dönemde 52 işçinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. İstanbul, bu dönemde 29 ölümle ilk sırada yer aldı. Hayatını kaybeden kişilerden 12’sinin sağlık emekçisi olduğu kaydedildi.
Peki, belediyeler ya da kentin diğer kurumları bünyesinde iş başı yapmaya devam eden, devam etmek zorunda kalan işçiler için hayat nasıl? Korunabiliyorlar mı? Onlara, kendilerini koruma adına ekipman veriliyor mu? Onları, bu konuda denetleyen ve eksiklerini giderenler var mı?
Soruların kalabalığına iliştirilen fotoğraf ise, Belçika’nın başkenti Brüksel’den, bir kaldırım çalışmasından. Yüzde maske, elde eldivenler ile poz veren çalışanın görüntüsünde duranlar, son dönem, belediyelerin hizmet alanlarında ya da Çevlik yolu çalışmasında görüntüleri paylaşılan, maskesiz – eldivensiz – sosyal mesafesiz işçi kalabalığını hatırlatıyor!
Şu ana kadar, koronavirüsün küresel tabloda yarattığı yıkımdan farklı olarak, oldukça iyi bir performans ortaya koyan Türkiye’nin Hatay ayağında, insan hayatı için o performansın neresinde duruyoruz, soralım mı?
Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ