Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Futbol futbol sen neymişsin?

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 06.06.2018
  • 730 kez okundu

Beğendiğimiz sporların her türünde hayatımızı şekillendiren yönleri bulunur.

Spor dünyasının bir numarası Futboldur.7den 77 ye tutkununu galibiyette coşturan mağlubiyette ağlatan kendine has sihir dolu bir spor dalı.

Bir ok ülke maç akşamı dev bir stadyuma dönüşür. Saatlerce futbolun her hali konuşulur tartışılır.

Hakem, Başkan, Oyuncu Yönetici .Teknik direktör her kim başarı elde etmişse baş tacı edilir omuzlarda taşınır. Başarıyı kaçıranların üzerlerine çullanılır yerden yere çalınır.

Oyunun tüm pozisyonu bıkılmadan usanılmadan masaya yatırılır. Enlemesine ve boylamasına analiz yapılır.

Kâğıt kalem üzerinden laf ebeliği yapılır, bilgiçlik taslamanın dayanılmaz hafifliğinde kendi benliğimiz kaybedilir.

Dünya futbolunun zamanımıza getirdiği sosyal geniş etkinlik, yaşamımızın diğer köşelerine nüfuz ediyor. Bu köşelerin bir noktası siyaset, diğer noktası ticaret sefasını sürüyor.

“Futbolda sporda siyaset yoktur, futbolun sporun ideolojisi yoktur, futbol spor boş zaman faaliyetleri içindeki oyundur” gibi anlatıları hep duyarız. Bazen bizler de aynı söylemleri terennüm ederiz.

Bu tür söylemler temenniden öte geçemiyor gerçekler spor dünyasında kendine akış yatağı oluşturmuş ve belirlediği yönden akmakta.

Toplum yönlendiricileri bireylerin düşünce kuramlarının en zayıf halkaları üzerinden faydalanmayı rahatça kullandılar.

İnsan pratiğinin tarihsel gerçeğinde futbolu kitleleri uyutmak amacıyla kullananların başında Latin Amerika ülkelerinin başkanları gelir. Yıllarca kitleleri bağımlılık derecesinde tutkun oldukları Futbol müsabakaları üzerinden uysallaştırma politikalarıyla yönettiler.

Öteki köşe taşına gelince: Özellikler 1950 lerden sonra futbol televizyon yayın teknolojisinin ilerlemesi ile adım adım endüstrileşmeye başladı, çok ciddi paraların yatırılıp kazanç elde edilen devasa bir sektör haline dönüştü.

Sponsorlar, yayın kuruluşları iddialar, kuponlar futbolun işlevsel pazar endüstrisinin başat kazanç kalemleri oldular.

Futbolu oynarken, seyrederken ve konuşurken, sadece bir oyun veya seyir sınırı içinde kalmıyoruz. Kendini sanayisini üreten bol sıfırlı mali yapıya direkt veya dolaylı şekilde katkıda bulunuyoruz. Taraftarı olduğumuz yeni sezon formalarını satın alıyoruz. Parfüm, kravat, çakmak vs. hoşumuza giden ne ürün varsa fiyatına itiraz etmeden harcama yapıp kulübe kazanç sağlıyoruz.

Bütün günahlarının yanında futbolun sevapları da vardır. Kendi içerisinde hoş yerde bekler ve bizlere el sallar. Selamlarını sevgilerini yollar.
Futbol aidiyet ayrımı yapmaz. Taraftarları arasında alt-üst tabaka, zengin-fakir kimliğine bakmaz. Burjuva-işçi statüsüyle ilgilenmez. Kadın-erkek arasında fark gözetmez.

Takım taraftarları aralarında kurdukları guruplarla sosyal duyarlılık gösterimleriyle takdir toplamaktalar.

Yaşanan depremlerin ardından yardım götüren, Kadına şiddet kampanyasında ön safhada yürüyen, Küçük yaşta gelinler olmasın diye haykıran, Kızlarımızın okuması için seferber olunduğunda koşuşturan bu güzide taraftar gurupları olmuştur.

Bu taraftar gurupları özellikle üç büyükler içinde kendilerine verdikleri özel sıfatlarla anılıyorlar.

Gündemimizin bir bölümünü meşgul eden iki güzide spor kulübünün başkanlık seçimi nihayete erdi.

Bir hafta içinde gerek Galatasaray’ın gerekse Fenerbahçe’nin başkanlık seçimi süresince demokratik mücadele ile elde edilen sonuçların ardından genel bir futbol dünyası özeti yazmayı düşündüm. Futbol dünyasını yazdıkça önüme dev patronların dünyası, futbol gladyatörlerin mücadelesi, birçok yorumcuların seviyesizliği çıkıyor.

Futbol sadece futbol değil.
Aritmetik, fizik, kimya, beden eğitimi, sosyal bilgiler, siyaset bilimi, askeri strateji… Hepsi iççice.

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın yeni seçilmiş başkanları ile yönetim kurulu üyelerine başarılar diliyorum.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ