Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,38

Gadir Hum Coşkusu …

Gadir Hum Coşkusu …
  • 29.08.2018
  • 408 kez okundu

1386 yıllık gelenek, aynı heyecanla devam ediyor

Hatay’da 1386 yıllık gelenek, heyecanından hiçbir şey kaybetmeden coşkulu bir atmosferde gerçekleştirildi. İlimiz genelinde Alevi cemaatinin en kutsal bayramı olan Gadir Hum Bayramı coşkuyla kutlandı. Hz. Muhammed’in (SAV) Veda Hutbesi dönüşünde, Hz. Ali’ye Gadir Hum denilen yerde vekalet vermesinin 1386. yıldönümü, ilimiz genelindeki Aleviler tarafından eksilmeyen bir heyecanla ve sevinçle kutlandı, sosyal dayanışmanın örneği bir kez daha sergilendi, birlik ve beraberlik pekiştirildi.
Gadir Hum Bayramı nedeniyle dün Alevi vatandaşlar işyerlerini açmadı, kurban kesti, kazanlarda hriseleri pişirdi yoksulun sofrasına ulaştırdı. Yoksula, ihtiyaç sahiplerine kovalar dolusu hriseleri veren, sosyal dayanışmaya katkı sağlayan Alevi vatandaşlar dün gün boyu türbelere akın edip bol bol dua etti.
Gadir Hum Bayramı dolayısıyla ilimiz genelindeki Alevi esnaflar kepenklerini bir günlüğüne kapatırken, Hıristiyan, Yahudi ve Ermeni esnaf da dükkanlarını kapatarak Gadir Hum Bayramı coşkusuna ortak oldu. -Mehmet ÖZGÜN-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ