Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Garip değil mi?

Garip değil mi?
  • 20.12.2018
  • 1.137 kez okundu

Hatay-Erzin’deki narenciye üreticisinin sorununu, TBMM’ye, Adana Milletvekili taşıdı!

İlimize bağlı Erzin ilçesinde narenciye üreticisinin yaşadığı sıkıntılar, ilginçtir bölgemiz ilimiz Milletvekilleri yerine Adana Milletvekili tarafından parlamentoya taşındı.
İYİ Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Erzin ilçesinde 24 Ekim 2018 tarihinde meydana gelen dolu afeti sebebiyle, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli mühendisler tarafından tutulan raporlarda yaklaşık 800 çiftçiye ait % 10-25 oranında 8.000 dekar alanın, % 40-50 oranında 12.500 dekar alanın, % 80-100 oranında 22.400 dekar alanın zarar gördüğünün belirlendiğini kaydederek şunları kaydetti:
“41.426 nüfuslu Erzin ilçesi, geçimlerini büyük ölçüde narenciye üreticisi olarak temin etmekte olup, 42.900 dekarlık arazide de narenciye hasadını yapamadan dolu afeti sebebiyle mağdur olmuşlardır. Çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için;
Soru 1: Erzin ilçesinde meydana gelen dolu afeti sebebiyle, bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine borcu olan narenciye üreticisi çiftçilerimizin daha fazla mağdur olmamaları adına, acilen bu ilçeyi afet bölgesi ilan etmeyi düşünüyor musunuz?
Soru 2: Erzin ilçesinde dolu afeti sebebiyle mağdur olan narenciye çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve diğer bankalarla, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını en az 1 (bir) yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmesi için bir çalışmanız var mı?
Soru 3: Erzin ilçesinde tarım sigortalısı (TARSİM) olmayan narenciye çiftçilerimizin de dolu afeti kapsamına alınarak zararlarının karşılanması için bir çalışmanız var mı?
Soru 4: Bu konularda Erzin kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ