Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Gastronominin ticari yüzü

Gastronominin ticari yüzü
  • 26.05.2021
  • 584 kez okundu

Gastro Show’da buluşuyor

Hatay’dan Gaziantep ve Afyonkarahisar’a, Türkiye’nin yöresel kimliğinde buluşma hazırlığı yapan tüm Gastronomi sektörü paydaşları, 28-30 Haziran’da gerçekleştirilecek Gastro Show’da, “7 Şehir, 7 Bölge, 7 Ülke” mottosuyla bir araya geliyor.

Tüm Gastronomi sektörü paydaşları, Turizm Medya Grubu ve Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) ortaklığıyla 28-30 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Gastro Show’da bir araya geliyor. 28-30 Haziran’ da yapılacak olan Gastroshow, ticari hacmin artırılmasını ve konferans programlarıyla, dünya liderlerini sektörle buluşturmayı hedefliyor.
-7 ŞEHİR-
İlki 28-30 Haziran tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi Açık Alan – ICC’de düzenlenecek olan Gastro Show, Turizm Medya Grubu ve Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) ortaklığıyla gerçekleştirilecek. Kovid-19 gelişmeleri titizlikle takip edilerek organize edilecek, tüm misafirlerin sağlığı ve güvenliği ek önlemlerle korunmaya alınarak, her kesime kazandıran bir gastronomi fuarı-konferansı yapılması hedefleniyor.
Turizm Medya Grubu ve Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), gastronomi endüstrisinin farklı segmentlerinden oluşan geniş yelpazede katılımcı ve ziyaretçi profilini, “7 Şehir, 7 Bölge, 7 Ülke” mottosuyla ilk defa ağırlayacak.
160 katılımcı, 15.000 ziyaretçi ve 50 konuşmacı ile gerçekleşecek Gastro Show’a, Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerinden, gastronomi sektörüne damga vurmuş üst düzey şefler, gastronomi uzmanları katılarak katkı sunacak.
-WORKSHOP-
İstanbul Kongre Merkezi’nin açık alanında yapılacak olan Gastro Show etkinliği, DOME Çadır konsepti toplantı odasıyla da fuara değer katan içerikler üretecek. Türk mutfağı ve yörelere özgü lezzetlerle, Workshop’lar, bir Dome çadırı içinde yapılacak olup, diğer Dome konferans alanında ise Türk mutfağının önemi, Yıldızlar geçidi (Türkiye ve dünyanın en önemli şefleri), hikayeleri ile 7 gastronomik şehir, coğrafi işaretli ürünler, 7 ülke mutfağı, sokak lezzetleri, Modern Türk Mutfağı, sağlıklı beslenme, vegan-vejeteryan slow beslenme, iklim değişikliğinin yemeklere etkisi ile dünya gastronomi trendleri üzerine, konuşmacılar eşliğinde bilgilendirici oturumlar yapılacak.
-KONUŞMACILAR-
Gastronomi kimliğinde bir araya gelecek konuşmacılar arasında; Dünya Gastronomi Derneği Başkanı Eric Wolf, Nepal Şefler Birliği Başkanı Suresh Basnet, Kudüs Aşçılık Enstitüsü Kurucusu “Slow Food Chef Alliance” Ulusal Koordinatörü Udi Goldschmith, Respond on Demand kurucusu Maria Athanasopoulo, Ödüllü Gazeteci-Yazar Chantal Cooke, Bergamo Üniversitesi Profesörü ve Gıda Turizmi Araştırmacısı Roberta Garibaldi gibi isimler, oturumlarda, tecrübe ve bilgilerini katılımcılarla paylaşacak. Ayrıca Hatay ve Gaziantep gibi, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelecek Belediye Başkanları, en değerli şefleri ve akademisyenler de programa deneyim, uzmanlık, renk ve kalite katacak.
-ÜRÜNLER-
Gastro Show katılımcıları, tüm önemli sektörler dahil olmak üzere, Gastronomi-Turizm başlığında, gıda ve turizm endüstrisinin tamamını temsil edecek. Fuar, gerçek gıda ve içecek ürünleri yanı sıra lojistik çözümleri ve sağlık ürünlerini de kapsayacak. Bu kadar çok ürünün sergilendiği ve başka yerde bulunamayacak satış yapma ve iş ağı kurma olanaklarının bulunduğu fuarın, her yıl binlerce profesyonel ziyaretçiye ev sahipliği yapması bekleniyor.
Gastro Show İstanbul, çok sayıda sektör ve pazarda faaliyet gösteren, dünyanın en kaliteli gıda ve içecek ürünleri üreticilerini bir araya getirerek, sektöre can suyu kazandırma misyonunu sürdürmeyi de hedefliyor.
-NE OLMALI?-
Bu konuda konuşan Hataylı bir turizm sektörü temsilcisi, kentin son dönemdeki tartışmalarından uzak, böylesi bir tanıtım platformunun, şehrin turizm alanındaki ivmesine de enerji katacağını söylerken, şunları dile getirdi:
“Son dönemde, Hatay Valiliğinin kamulaştırdığı ve Gastronomi alanında çalışan herkese destek vermesi beklenen Adalı Konağı ve eski Meclis Binası ile ilgili yaşananlar, bizleri hiç de istemediğimiz bir noktaya taşıdı. Herkesin memnun ve mutlu olması gereken bir zamanda, istenmeyen, dışarıya da güzel bir görüntü vermeyen bir tartışma yaşandı. Konunun dava aşamasına gelmesi ise ayrı bir trajedi. Eldeki bu ise bizlerin de yapması gereken şey, moralleri düzeltecek bir şeyler ve Gastro Show, bunun için iyi bir adım olabilir.
Her seneyi ayrı nedenlerle ‘kayıp yıl’ olarak ilan eden bir kentte yaşarken, artık hepimizin kazanmak için bir şeyler yapma zamanı.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ