Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Gelecek nesiller kadınların eseri olacak

Gelecek nesiller kadınların eseri olacak
  • 13.03.2019
  • 2.556 kez okundu

TKB’nin 8 Mart etkinliğinde, kadının toplumdaki önemine vurgu yapıldı

Başkanlığını Nesime Yüksel Melek’in yaptığı Türk Kadınlar Birliği Antakya Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği olarak, geniş katılımlı bir brunch düzenledi. Alina Kır Bahçesinde düzenlenen etkinlikte Başkan Nesime Melek konuşmasında kadınların toplumdaki önemine değindi ve gelecek nesillerin kadınların eseri olacağına vurgu yaptı.
Başkan Melek, konuşmasına şunlara yer verdi: “Kadınlar daha insanca bir yaşam için eşitsizliğe ve cinsiyet ayrımcılığına karşı 40 bin kadın işçinin 1854’de ABD’nin Newyork kentinde başlattıkları grev sonucu 129 kadın kapılarını kilitledikleri dokuma fabrikasından diri diri yanmasıyla başlayan kadın hareketi, kadın hak arama savaşını bütün dünyaya dalga dalga yaymıştır. Bu onurlu mücadele Birleşmiş Milletler tarafından 16 Aralık 1977’de, 8 Mart Dünya Kadınlar günü kadınlar günü olarak kabul edildi.
Kadınlar her zaman hatırlanmalı …
Ülkemizde de 1975’de 8 Mart’ın Dünya Kadınlar günü olarak kutlanması kabul edildi. Günümüzde neden hala kadınlar dövülüyor, neden cinayetler işleniyor. Sadece Şubat ayında 90 kadın öldürüldü. Hala çocuk yaşta kızlar gelin oluyor, erkekler kadınların kılık kıyafetlerine karışıyor, kadınlarımız karar mekanizmalarında yer almıyor, kadınlar 2. sınıfı vatandaşlar olarak görülüyor. Biz kadınlar olarak erkeklerle eşit olmak istiyoruz. Ne onların arkasında nede önlerinde aynı eşit haklarımız olsun istiyoruz. Günümüzde kadınlarımız bilinçli ne yaratıcı olma zorundadır. Bilgi ve eğitim düzeyi yükselmelidir. Kadınlarımız siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda daha yüksek oranda temsil edilmelidir. Kız çocuklarımızı çağdaş eğitim düzeyinde eğitmeliyiz ve Atatürk’ün ‘Türk kadını ayaklar altında ezilmeye değil omuzlar üstünde yükselmeye layıktır’ sözüne layık olmalıyız. Buna göre eğitime önem vermeliyiz. Eğitim, özellikle kız çocukları için oldukça önemli. Çünkü gelecek nesilleri kadınlar yetiştirecekler. Atatürk’ün şu sözü kadınlarını önemini belirtmektedir. ‘Şuna kani olmak lazım ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir. Kadınlar yalnız 8 Martlarda değil her zaman hatırlamalıdır.”
Nezih ortamda gerçekleşen brunchta katılımcılar bol bol sohbet etme, eğlenme olanağı buldu. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ