Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Gelecek Turizmde Projesi

Gelecek Turizmde Projesi
  • 08.06.2019
  • 820 kez okundu

6. Dönem Hibe Başvurusu

Ülkemizdeki sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sağlamak, turizm alanındaki istihdamı artırmak ve turizmin yerel kalkınma boyutuna dikkat çekmek amacıyla yürütülen Gelecek Turizmde’nin 2019 yılında destekleyeceği projelerden biri Hatay’ın olabilir!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes işbirliği ile yürütülmekte olan Gelecek Turizmde Projesi, 6. Dönem Hibe Başvurusu kapsamında girişimcilerden öneri bekliyor. Türkiye’de kayıtlı, tüzel kişiliğe sahip, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile bu kuruluşların oluşturmuş olduğu odalar, birlikler, kooperatifler, mesleki dernekler, federasyonlar, dernekler, vakıflar ile üniversiteler ve araştırma enstitüleri/merkezleri, 6. Dönem Hibe Başvurusunun tarafı olabilecek. Hatay ve diğer kentlerdeki belediyeler, Gelecek Turizmde başvurusunda bulunamıyor, ancak ortak olarak yer alabiliyor. Proje kapsamında, Hatay’daki Üniversitelerin bölüm başkanlıkları, doğrudan ilgili bölüm adına Gelecek Turizmde başvurusunda bulunabilecek ya da projede ortak olarak yer alabilecek.
-ÖRNEKLER-
Safranbolu Hatırası: Başvuru Sahibi, Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu. Proje Ortağı, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası. 1994 yılında UNESCO tarafından ‘Dünya Mirası Listesi’ne giren Safranbolu, 200 yıllık ahşap konakları, yüzyıllara meydan okuyan tarihi dokusu ve kültürel değerleri ile sürdürülebilir turizm açısından dikkat çeken alanlardan biri. Proje ile birlikte, Safranbolu’nun kendi kültürel mirasını yansıtan ve değerlerini taşıyan hediyelik eşya ihtiyacının giderilmesi hedeflendi.
Troya Kültür Rotası: Başvuru Sahibi, Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı. Proje Ortağı, Çanakkale Valiliği. Troya Kültür Rotası Projesi ile beraber, kültürel kimliğin ve kültürel mirasın korunması, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesi hedefleniyor.
Ovacık Köyü’nde Bir Gün: Proje Sahibi, Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği. Proje Ortağı, Şile Belediyesi.
Proje ile beraber, ziyaretçilerin tarladan sofraya yöresel lezzetleri, yöreye özgü kültür ve gelenekleri deneyimlemesi sağlanarak deneyim temelli turizm modeli geliştirilmesi amaçlandı.
Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar Yakacak: Proje Sahibi, Yeni Arayışlar Girişimi Platformu. Proje Ortağı, Perşembe Sanayiciler ve İş adamları Derneği. Sakin Şehir unvanına sahip Perşembe’nin sürdürülebilir turizme kazandırılması, yöresel lezzetlerin tanıtılması, yöre halkının ekonomik olarak güçlendirilmesi ve yeni kadın girişimcilere destek olunması amaçlanıyor. Proje kapsamında örnek bir pansiyon oluşturulması hedeflendi. Kadınların hazırladığı yöresel ürünler satışa sunulacak. Perşembe için gezi rotası oluşturulacak. Bu rotalarda mevsimine göre yöresel ürünler de toplanabilecek.
Likya Yolunda Bir Tarih Molası: Başvuru Sahibi, Kültür Rotaları Derneği. Proje Ortağı, Demre Kaymakamlığı, Demre Belediyesi, Kapaklı Muhtarlığı. Türkiye’nin ilk uzun mesafeli ve Dünya’nın en iyi 10 uzun mesafeli yürüyüş rotasından biri olan Likya Yolu, her yıl çok sayıda turist tarafından tercih ediliyor. Proje; bölgedeki turizm potansiyelinden yola çıkarak ve turistlerin dinlenme, konaklama gibi temel ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlandı. Proje ile beraber, bölgede sürdürülebilir turizm konusunda farkındalık yaratılması ve üç farklı Likya yolu yürüyüş rotasının Demre’nin Hoyran ve Kapaklı köylerinde birleşmesi hedeflendi.
Nar Kadın ile Edremit’in Yöresel Tatları: Başvuru Sahibi, S.S. Nar Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi. Proje Ortağı, Edremit Ticaret Odası, Edremit Belediyesi. Balıkesir’in Edremit ilçesinde zeytinyağı ile yapılan yöresel tatları öne çıkarmak, markalaştırmak ve gurme turizmine destek olmak amaçlandı.
Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’de Taş İşçiliği: Başvuru Sahibi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası. Proje Ortağı, Şanlıurfa Valiliği, Eyyübiye Belediyesi. Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de, günümüzden 12 bin yıl öncesine dayanan taş işçiliğinin gelecek kuşaklara aktarılması ve gençlere yeni iş alanlarının oluşturulması yoluyla kültürel değerlerin turizme katkı sağlaması hedeflendi.
Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı: Başvuru Sahibi, S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. Proje Ortağı; Seferihisar Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği. Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı Projesi ile İzmir’in Seferihisar bölgesinde yöreye özgü birbirinden farklı tatların markalaştırılması ve tüm Türkiye’ye tanıtılması ile yöresel mutfak kültürünün bölgedeki turizmin gelişimine katkı sağlaması hedeflendi.
-SIRA BİZDE!-
Gelecek Turizmde, proje başına en az 50.000 TL en fazla 120.000 TL fon sağlama hedefiyle ilerlerken, eldeki örneklere Hatay’dan da bir proje eklenmesi bekleniyor. Şu ana kadar, 10 şehirdeki 10 projeyi bir kitaba dönüştüren çalışmanın sıradaki kitabına bu anlamda bir Hatay başarı hikâyesinin girmemesi için bir sebep yok! O zaman hadi! -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ