Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Gelen, gideni aratıyor!

Gelen, gideni aratıyor!
  • 29.07.2020
  • 289 kez okundu

Samandağ Eğitim Sen’den İlçe Belediyesi hizmet değerlendirmesi…

İlimiz Samandağ Eğitim Sen Şube Yönetim Kurulu’nun ilçe belediye hizmetleri değerlendirmesinde, gelen yönetimin gidenleri arattığı ifade edildi. Samandağ Eğitim Sen değerlendirmesinde, toplumsal fayda içeren kıyı kenar çizgisi başta olmak üzere, ilçenin acil ihtiyacı olan toplumcu kentsel dönüşüme, projelere, yeşil alanlara, parklara ve istihdam yaratacak planlamalara karşı olunmadığı belirtildi ve şöyle denildi:
“Bizler iyi biliyoruz ki, sendikamız gibi halkımız da, toplumsal fayda içeren kıyı kenar çizgisi başta olmak üzere, ilçemizin acil ihtiyacı olan toplumcu kentsel dönüşüme, projelere, yeşil alanlara, parklara ve istihdam yaratacak planlamalara karşı değildir ve olamaz. Karşı olunan ve kaygı duyulan şey, projelerin yeni rant alanları yaratabileceği, toplumsal yarar içermeyebileceği, yeşil alan, park ve benzeri tasarrufların hukuk ve hakkaniyet sınırlarını aştığı-aşabileceği ve ciddi mağduriyetler yarattığı-yaratacağı üzerinedir. Samandağ halkı, yıllardır, halkçı belediyecilik özlemi ve vaadiyle bir umut içerisinde beklemiş ve ne yazık ki her yeni gelen yönetim gideni aratmıştır.
Bilindiği üzere, şu an ki belediye yönetimi; kıyı şeridi turizm projesi, revize imar planı ve benzeri projeleriyle, halkımızı, daha önce de tanık olduğu haksız-hukuksuz uygulamalarla karşı karşıya bırakmıştır. Bu projeler çerçevesinde yapılan uygulamalar, halkın bazı kesimlerinde çok ciddi mağduriyetler yaratmış ve bu projelerin tamamlanması durumunda da yeni mağduriyetlerin oluşacağı kaygısı artmıştır. Bu uygulamalar karşısında onlarca hukuksal ve cezai davanın, binlerce itirazın varlığı bile bu projelerin bu şekilde sürdürülemeyeceğini bizlere göstermiştir.
Bu kadar itiraz varken, belediye yönetimin yapması gereken bir tek şey vardır. O da, ortak aklı bulma noktasında bütün muhataplarla, gerekirse günlerce süren tartışmalar doğrultusunda adım atana ve sonuçlandırana kadar, bugün kıyı kesimi ve revize imar planı başta olmak üzere, aşağıdaki tespit ve kaygılarımıza vesile olan icraatlarını askıya aldığını basın aracılığı ile halka ilan etmektir.
Daha önce yaptığımız ve halkımızla paylaştığımız görüşmede bizlere taahhüt ettiği üzere, belediye yönetimi;
1. Kıyı şeridindeki hukuksuz yıkımlarda yarattığı tomalı, güvenlikçi tutumu nedeni ile hata yaptığını kabul etmeli ve kamuoyuna açıklamalıdır.
2. Mahkeme kararlarını ve halkın kazanılmış haklarını yok sayan icraatları nedeni ile yarattığı bütün mağduriyetleri bir an önce gidereceğini beyan etmelidir.
3. Onlarca davaya ve binlerce itiraza konu olan kıyı şeridi ve revize imar planını, kitle örgütleri, mağdurlar ve halk ile asgari toplumsal bir uzlaşıya varılana kadar askıya aldığını ilan etmelidir.
4. Bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi adına bu adımlardan sonra da toplumsal uzlaşıyı sağlamaya dönük yeri, saati ve günü belediyece belirlenecek halkın her kesimine yönelik (sendikamız, kitle örgütleri, mağdurlar, halkımız) bir toplantı çağrısı-daveti yapmalıdır kanaatindeyiz.”
Samandağ Eğitim Sen açıklamasının son bölümünde de şöyle denildi:
“Halkın belediyesi olduğunu iddia eden bir belediye yönetimi, tartışmaya ve kuşkuya yer vermeyecek şekilde ve bizleri doğru anlayarak, yaptığımız tespitler ve ifade ettiğimiz kaygılar çerçevesinde, bizleri ve halkı ikna edici adımları bir an önce atmalıdır. Temennimiz, ortak aklı egemen kılacak adımların belediye yönetimince bir an önce atılması ve bu doğrultuda, her açıdan dezavantajlı olan ilçemizin ihtiyaç duyduğu, insanı, üretimi ve emeği temel alan, bizlerin de katkı sunmaya hazır olduğu hizmetlerin el birliği ile sunulmasıdır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ