Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Gelir adaletsizliğinde Çin ve Hindistan’dan sonra 3. sıradayız

Gelir adaletsizliğinde Çin ve Hindistan’dan  sonra 3. sıradayız
  • 24.11.2018
  • 1.000 kez okundu

Milletvekili Serkan Topal, ülkemizde zengin-fakir arasındaki uçurumun hızla büyüdüğüne vurgu yaptı 

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, bir grup milletvekili ile birlikte Meclis Başkanlığı’na ilettiği önergede, Türkiye’nin, gelir adaletsizliğinin yüksek olduğu ve zengin ile fakir arasındaki uçurumun hızla büyüdüğü bir ülke konumunda olduğuna vurgu yaptı. OECD ( Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) verilerinin de bu çıkarımları doğruladığını belirten Milletvekili Topal, önergede şunlara yer verdi “Türkiye OECD ülkeleri arasında insanların edinebildiği gelir açısından en adaletsiz üçüncü ülke konumundadır. The Spectator Index (TSI) ekonomi alanındaki yürüttüğü ve 2012 ve 2017 yılları arasını kapsayan çalışmadaki istatistiklere göre Türkiye, Çin ve Hindistan’ın ardından gelir adaletsizliğinde üçüncü sırada yer aldı.”
Milyonlarca çocuk yatağa aç girmekte …
Türkiye’de en zengin yüzde 20’lik grubun toplam gelirinden aldığı payın yüzde 47,4 civarında olduğunu, nüfusun yüzde 20’sinin toplam gelirin yaklaşık yarısını kazanırken en yoksul yüzde 20’nin toplam gelirden aldığı payın ise yüzde 6,3 olduğuna değine Milletvekili Serkan Topal, önergenin sonunda şu bilgileri aktardı: “Credit Suisse tarafından hazırlanan rapora göre ise Türkiye’de toplam servetin yüzde 50’si 1 milyon doların üzerinde serveti olan, nüfusun yüzde 1,8’ini oluşturan 78 bin kişinin elinde. Bu veriler ülkemizin toplam servet birikiminin yarısından fazlasının en zengin yüzde 2’ye gittiğini, zenginin daha zenginleşirken fakir yurttaşlarımızın daha da yoksullaştığını ortaya koymaktadır.
Ülkemiz gelir adaletsizliğinde her geçen gün daha da kötüye gitmekte, 17 milyonu aşkın vatandaşımız yoksullukla mücadele etmekte, milyonlarca çocuğumuz yatağa aç girmektedir. Gelir adaletsizliği hızla büyürken, dünya kamuoyunu sarsan Panama Belgelerinde Türkiye’den yüzlerce kişi ve şirketin vergi cennetlerinde hesaplar açarak vergi ödemekten kaçındıkları ortaya çıkmıştır. Adaletli bir vergi sisteminin bulunmadığı ülkemizde, dolaylı vergilerin yüksekliği nedeniyle zengin ile fakir vatandaşlarımız arasında vergi adaleti de sağlanamamaktadır. Yoksul yurttaşlarımız düşük gelirle yüksek vergi ödeyerek bir döngüye girmiş, zengin ile fakir arasındaki uçurum gün geçtikçe daha da büyür duruma gelmiştir.
Tüm bu nedenlerle, ülkemizde gelir adaletsizliğinin hızla büyümesinin nedenlerinin araştırılması, bu adaletsizliğin sonuçlarının ortaya çıkarılması ve gerekli önlemlerin alınması amacı ile Meclis Araştırma Komisyonu kurulmalı.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ