Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,64 / Satış: 5,66
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,41

Gemiler Liman Arıyor

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 21.05.2018
  • Gemiler Liman Arıyor için yorumlar kapalı
  • 435 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Siyaset erken seçim heyecanıyla derin sularda yol almakta. Bu seçimin başat aktörlerine baktığımızda daha önceki seçimlerde karşılaşmadığımız bir durum tespiti yapmamız lazım. AKP yıllar yılı girdiği seçimlerde sağ seçmen için tek ve alternatifsiz bir seçenekti. Oysa bu seçimlerde uzun bir aradan sonra eli bir türlü sol partiye gitmeyen sağ seçmen için ciddi bir oy alternatifi var.

AKP ilk kez bir seçimde kendine olan güvenini kaybedip kolunun altına inandırıcılığını kaybetmiş, ortaya koyduğu siyaset ile ( korktuğu bir şeyler var, kişisel bir kaygı ile hareket ediyor) izlenimi veren Devlet’i almış durumda. Bu işbirliği kim ne derse desin otoriter lider görümündeki iktidarın karizmasını alaşağı etmiş durumda.

Tek yönlü, taraflı ve biat anlayışı ile basireti bağlı medyada bir alt yazı dikkatimi çekti. Otoriter lider “ inanıyorum ki AKP tabanı AKP’ye MHP tabanı da MHP’ye oy verecek” demiş. Dikkat ile yorumlandığında bu açıklamanın büyük bir endişenin varlığını ortaya koyduğu apaçık.

Daha önceleri bir türlü tabanını tatmin edecek ideal bir duruş ortaya koyamayan, maalesef ki yanlış politik kararlarla seçmenini hayal kırıklığına uğratmış olan CHP ise bu kez gerçekten oylarını arttıracak, dalaşılırsa rakibine havlu attıracak renkli bir aday ile sahnede.

İyi parti kamuya açıklanmayan şaşırtıcı bir gizli potansiyel olarak; küskün, rahatsız, endişeli ve değişim beklentisi içinde olan sağ seçmen için adeta can simidi konumunda. Saadet partisi ise inançlı muhafazakar kesimin tutarlılık kriterine uygun, güven veren ve geçmiş taban oylarını yeniden bünyesine alan bir toparlanmayla sahnede.

Ve tabi ki bir demokrasi ayıbı içinde demir parmaklıklar ardından baskı ve zorlamayla yıldırılmak istenen HDP adayı da mağduriyetin ve samimiyetin verdiği rüzgar ile 7 Haziran sonuçlarına yakın bir sürprizi, imkansızlıklar içinde sağlamaya çok yakın.

Görünen o ki saydığım tüm bu gemiler yükünü almış, hazırlığı tamamlamış iddialı bir şekilde limana girmek için açık sularda bekliyor.
Limana demir atacak gemiyi sade vatandaş belirleyecek.

Ekonominin artık durdurulamaz isyanı, iş dünyasındaki kaos, emek çevresindeki mağduriyetler, keyfi Türkiye yönetimi, adaletsizlik sarmalı, cahillik tahakkümü, tutarsız ve tehlikeli dış politika, korku zinciri, çıkar dünyası sıkı bir sınavda…Ya TAMAM ya DEVAM.

SANDAL
Sağa sola sallanıyor sandal
Dalgalar bildik ve cüretkar
Sağa sola savruluyor sandal
Dalgalar
Dalgalar
Neyse ki yüzme biliyor yolcular…

Boğulmayacağız.

İyi çalışmalar.