Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Gençlerin % 50’si işsiz…

Gençlerin % 50’si işsiz…
  • 20.10.2020
  • 950 kez okundu

CHP İl Başkanı Parlar, Hatay ekonomisinin kötüye gittiği, işsizliğin rekor düzeye tırmandığına dikkat çekti

CHP İl Başkanı H. Ramiz Parlar, ilimiz ekonomisinde kötüye gidişin hız kazandığını, ihracatın gerilediğini,. İşsizliğin rekor düzeye tırmandığını savundu.
Hatay ekonomisi ile ilgili görüşlerini bildiren CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı olan Hatay’ın ekonomide uygulanan yanlış politikalardan etkilenen illerin başında geldiğini belirterek, “İhracatçımız rekabet edemez hale geldi ve ihracatımız çok düştü” dedi.
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, İhracatın düşmesinin ihracata bağlı pek çok sektörü de olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “Hatay’da tarım büyük oranda ihracata yönelik. Ülkenin en büyük ikinci TIR filosuna sahip Hatay’da sayısını tahmin edemeyeceğiniz kadar çok TIR’ımız garajlarda uykuya yatmış vaziyette” diye konuştu.
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Suriye’de yaşanan iç çatışmaların yarattığı göçün Hatay’da büyük bir işsizliğe neden olduğuna da değindi ve bu konuda şunları kaydetti:
“Yaklaşık 500 bin Suriyelinin ucuz iş gücüne hazır vaziyette iş aradığı bir Hatay’da işsizlik şuanda en önemli sorun haline geldi. Hem ekonomik sorun hem büyük bir işsizlik. Gençlerin yüzde 50’den fazlasının işsiz olduğu kentte, Hataylılar, geleceklerine gerçekten kuşku ile bakar haldeler.
-Hatay ekonomisi pandemiden etkilendi-
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, pandeminin yarattığı tahribata dikkat çekerken de Hatay ekonomisinin pandemi öncesinde de ciddi bir bunalım içerisinde olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Dış politikadaki yanlış uygulamalar ekonomiyi Türkiye’nin her yerinde çok kötü etkiledi. En fazla etkilenen iller arasında Hatay birinci sırada. Çünkü Hatay’ın ekonomisi dışarıya bağımlı bir ekonomi. Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısıdır. Hatay, Suriye ile çok uzun bir sınıra sahip. Ama Suriye kanalı ile bütün Ortadoğu ülkelerine ihracat yapılan bir ticaret merkezi idi. Ayrıca sınır ticaretinin de çok olduğu, Türkiye’den alış veriş yapmak isteyen komşularımızın geldiği, alış veriş yaptığı bir yerdi Hatay. Hataylılar da oraları ziyaret ederdi zaman zaman.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ