Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gençlerin Öldürdüğünüz Umutlarını Canlandırın

Gençlerin Öldürdüğünüz Umutlarını Canlandırın
  • 20.07.2020
  • 1.997 kez okundu

Milletvekili Güzelmansur, meclis kürsüsünden, ölüm yıldönümünde Ali İsmail’i andı, hükümete eleştirilerini sıraladı

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, meclis kürsüsünden, 7. ölüm yıldönümünde Ali İsmail Korkmaz’ı andı, hükümete eleştirilerini sıraladı.
Ali İsmail Korkmaz’ın, Geziye katılan gençlerin ve ülkemiz gençliğinin çözümü için mücadele ettiği çığ gibi büyüyen sorunları, gerçekleşmesini istediği talepleri olduğunu söyleyen Milletvekili Güzelmansur, “Gençler özgürlük istiyor. Gençler adil bir rekabet ortamı istiyor. Türkiye’nin gençleri, Küresel bir şehre dönmüş bu dünyanın arka mahallesi olmak istemiyor. Gençler çevreye saygı istiyor. Irkçılığın, cinsiyetçiliğin tamamıyla son bulmasını istiyor. En önemlisi de gençler çalışmak, üretmek istiyor” dedi.
Her dört gençten biti işsiz …
Bunlar gençlerimizin talepleri olduğunu, bir de sorunlarının yer aldığını söyleyen Milletvekili Güzelmansur, konuşmasında şunlara vurgu yaptı: “17 yılda öylesine bozuk bir düzen inşa edildi ki bugün ülkemizde her 4 gençten biri işsiz… TÜİK işsizlik verilerini açıkladı. Türkiye’de hem işsizlik, hem istihdam düşmüş. Neden? Çünkü ümidini kaybettiği için iş aramaktan vazgeçen genç sayısı sürekli artıyor.
Her yıl üniversitelerden 900 bin civarında genç mezun oluyor. Özel sektörde iş imkânları daraldı. Kamuda her yıl ortalama 50-60 bin atama yapılıyor. Burada da liyakat değil sadakat aranıyor.
İşte tam da bu noktada, gençlik fırsat pencerelerinin layık olana değil sadık olana açılmasına isyan ediyor.
12,5 milyon gencin %40’a yakını Türkiye’den gitmek istiyor.
15-29 arası gençlerde ne işte ne eğitimde olan nüfusun oranı %26,5. Bu 6-7 milyon genç okumuyor, çalışmıyor demek. Bu rakamla, Türkiye 36 OECD ülkesi arasında 1. sırada…
Dolayısıyla iktidara tavsiyem: Popülist tartışmalarla zaman öldürmeyi bırakın.
Gençlere odaklanın beyler, gençlere…
Gençlerin ülkeden kaçmasını önleyin …
Gençlerin öldürdüğünüz umutlarını canlandırın. Gençlerin bu ülkeden kaçmalarını önleyin. İş sahaları açın.
İstedikleri adil, özgür ve refah bir Türkiye için kolları sıvayın. Biliyorum bunlar sizlere çok uzak konular. Ama kaçış da yok. Sorunların dile getirilmesinden ne gençleri yaftalayarak, ne sosyal medya yorumlarını kapatarak ne de yasakları artırarak kurtulabilirsiniz. Tek bir çıkış var o da çözüm, üretmek, çözmek zorundasınız, çözmek zorundayız.
Konuşmama son verirken Ali İsmail Korkmaz’ın ve Gezide yitirdiğimiz tüm canların hayallerini gerçekleştirmek için mücadelemiz sonuna kadar devam edecek diyor, hepsini rahmetle anıyorum.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ