Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Gerçek…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 22.06.2021
  • 237 kez okundu

Bir süredir videolar, twitler, ses kayıtları bomba gibi gündeme düşmeye başladı.

Bunların gündeme düşmesi ile birlikte, birçok kişinin ve konunun ne olduğu sorulmaya ve araştırılmaya başlandı.

Bir zamanlar sütten çıkmış ak kaşık konumunda kendini görenlerin veya gösterme yolunda hareket edenlerin, gerçek yüzünün ne olduğu sorgulanır oldu.

Bu karmaşa içerisinde neyin doğru, neyin yanlış olduğu konusunda şüpheler oluşmaya ve bunların doğrusunun bulunması için çaba sarf edilmeye başlandığı da görülmektedir.

Videolar, twitler ve ses kayıtları ile gündeme düşen konular, kamuoyunun da dikkatini çekmekte ve doğru olanın bulunması yolunda araştırma yapılması, özelikle büyük resme bakılması istenmektedir.

Bu istekler giderek yoğunlaşmakta ve araştırıldıkça da kimin ne olduğu yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Bu nedenle konuların araştırılması, kişilerin gerçek yüzünün ortaya çıkması için bazı girişimler yapıldığı, bazı çabalar sarf edildiği de görülmektedir.

İşte bu ortamda bağımsız ve tarafsız basın ile basın özgürlüğünün önemi daha çok anlaşılmaya ve aranmaya başlandı.

Gerçeğin ortaya çıkması, siyah ile beyazın, kirli ile temizin birbirinden ayrılabilmesi için, tarafsız ve bağımsız bir basına ve basın özgürlüğüne ihtiyaç bulunmaktadır.

Basın tarafsız ve bağımsız olduğu, sadece haberleri okuyucularına yorumsuz bir şekilde duyurarak kararın okuyucu tarafından verilmesi gerekliliği ilkesi ile hareket ettiği takdirde, bugün çözümsüzlük yumağına dönüşmüş bulunan sorunların kısa sürede çözüleceği ve her şeyin aydınlığa çıkabileceği hatırdan uzak tutulmamalıdır.

Bu nedenle demokrasilerde basın özgürlüğü hiçbir zaman göz ardı edilemez. Öyle ki; basın 4. güç olarak kabul edilir ve bu anlayış doğrultusunda basın özgürlüğünün korunması için, demokrasiye inanan herkes elinden geleni yapar.

Bunları bir kez daha hatırladıktan sonra gelelim gündeme oturan konuya.

Birileri yine birilerini suçlamaktadır.

Yine birileri, birilerinden para dâhil bir şeyler istendiğini, bu doğrultuda tehdit edildiğini, istenen yerine getirilmediği takdirde oluşabilecek kötü sonuçlara katlanması gerekeceğini ifade eden konuşmalarda, suçlamalarda bulunmaktadırlar.

Bir taraf bu suçlamaları yaparken karşı tarafta boş durmuyor ve karşı suçlama yoluna gidiyor.

Böylesi bir ortamda, neyin doğru neyin yanlış olduğuda anlaşılamıyor.

Bir kısım bağımsız ve tarafsız basın çalışanları, gerçeğin ortaya çıkması için çaba sarf ediyorlar. Bu çabalar sonucu bazı konular kısmen aydınlığa çıksa bile gerçek tam olarak anlaşılamıyor. Şüpheli durumlar boşlukta kalmaya devam ediyor.

Bu durumda gündeme düşen konuların yargıya yansıtılması ve konuya yargının da el koyması gerekliliği kendini gösteriyor.

Konuların çoğu, resen el konulması gereken suçlamalar olduğu için de, biran evvel yargının gereken müdahaleyi yapmak suretiyle oluşan toz bulutunun ve sisli havanın dağıtılması için gerekenin yapılması istekleri yüksek sesle konuşulmaktadır.

Böylece son günlerde videolar, twitler ve ses kayıtları nedeniyle gündeme düşen ve aydınlatılması beklenen iddialar ile suçlamaların, biran evvel incelenmeye alınması suretiyle gerçeğin ortaya çıkması yolunda gerekenlerin tez elden yapılması en büyük beklentidir.

Bu nedenle de, konuyu gündeme taşıma gereğini duyduk…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ