Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Gerçekten Yönetemiyorsunuz

Gerçekten Yönetemiyorsunuz
  • 24.02.2020
  • 489 kez okundu

Milletvekili Oruç; parlamentodaki konuşmasında, mevcut iktidarı eleştiri yağmuruna tuttu

Aslen Hataylı olan, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, parlamentonun önceki günkü oturumunda yaptığı konuşmada, mevcut iktidarı eleştiri yağmuruna tuttu. İktidarın, hem dış siyasette, hem iç siyasette, hem de ekonomide ülkeyi yönetemediğinin açığa çıktığını söyleyen Milletvekili Oruç, Alice Harikalar diyarında gibi bir ülke, bir ekonomi sunulduğuna vurgu yaptı.
Balık baştan kokmuş
Bankacılık sistemi, finans tartışılırken sadece Şubat ayında yoksulluktan dolayı yaşamına son verenlerle ilgili bilgiler aktaran Milletvekili Oruç, “7 Şubatta Hatay Valiliği önünde ‘Çocuklarım aç, iş istiyorum, anlıyor musunuz?’ diyen Adem Yarıcı hayatına son verdi. 13 Şubatta Meclisin Çankaya kapısında ‘Açım, çocuklarım aç’ diyen bir yurttaş intihar girişiminde bulunuyor. Ankara Batıkent’te on beş yıllık matematik öğretmeni eğitimde yaşanan sıkıntıları protesto etmek için bir video çekiyor, sosyal medyada paylaşıyor ve ardından yaşamına son veriyor. Antalya Manavgat’ta ‘Borçlarımı ödeyemiyorum’ diye not bırakan Halit Yılmaz yaşamına son veriyor. İstanbul Üniversitesinde bir öğrenci; 4’üncü sınıf Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde okuyan Hakan Taşdemir yaşamına son veriyor. Kamyonunu tamir ettiremediği için kamyoncu Mevlüt Çankaya kendini kamyonunda asarak yaşamına son veriyor ve buna karşın yapılan açıklamalar; bakın, Yarıcı için Ağrı Belediyesi AKP’li Meclis üyesi Selma Gökçen şunu diyor: ‘Kimse kendini aç olduğu için öldürmez. Nijerya’da, Çad’da hiçbir insan yaşamını sürdüremezdi ki’ diyor ve devam ediyor ‘Böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez’ diyor. Hangi siyasi manevra ya? İnsan canına kıyıyor, hangi siyasi manevra? Sonra, o insan tekrar dirilip bunun muhasebesini, siyasi manevrasının sonuçlarını mı analiz edecek? Bu kadar vicdansızlık olamaz. Ama balık baştan kokmuş. Bu ülkede eğer yetkililer Alice Harikalar Diyarında gibi bir ülke ve ekonomi sunuyorsa bu millete, bu halklara; canlarını vermiş, yoksulluktan dolayı yaşamlarına son vermiş insanların daha bedenleri toprakla buluşmamışken eğer insanlar bunun propagandasını, bu açıklamaları capcanlı, dipdiri yapabiliyorsa bu, vicdansızlığın ta kendisidir” dedi.
Köklü reçeteye ihtiyaç var …
Milletvekili Oruç, konuşmasının sonunda şunlara yer verdi: “Gerçekten yönetemiyorsunuz, yönetemediğiniz, her halinizle artık ortaya çıkmaktadır; dış siyasette çıkmaktadır, iç siyasette çıkmaktadır, ekonomiyi yönetmede çıkmaktadır. Ülke bu kadar uçurumdayken bankacılık sistemini daha fazla denetim altına almak için yaptığınız girişimlerle bu, daha fazla açığa çıkmaktadır. Biz şunu iyi biliyoruz ki: Bu sorunun çözüm kaynağı ancak ekonomik krizin işçilerle, yoksullarla ve tek adam rejimine hep beraber sesimizi çıkarmakla, doğru düzgün bir muhalefet örgütlemekle mümkün olacaktır.
Ahmed Arif’in dediği gibi, binlerce yıldır sağılıyor bu ülke, korkunç atlılarıyla parçalanıyor nazlı seher sabah uykuları. Fırsatçının, zalimin, celladın karşısında Anadolu ve Mezopotamya topraklarının onurlu ve namuslu gençleri, insanları var. Bu toplumsal sorunların çözümü için, bu siyasal sorunların çözümü için köklü bir reçeteye ihtiyacımız var.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ