Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Gereken yapılmalı…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 07.04.2020
  • 197 kez okundu

Ayrışmayalım, birlik ve beraberlik içinde olalım dedik.

Gelecek hesapları, kişisel beklentiler içinde olunmasın dedik

Bilim adamlarının önerileri doğrultusunda hareket edilsin dedik.

Ülke yararı için yapılması gereken her şey siyasi görüş gözetilmeksizin, uygulamaya konulsun ve yaşama geçirilsin dedik.

Ama bütün bu dediklerimiz doğrultusunda hareket edilmediği,bazı konularda sapmalar yapıldığı gelişmelerden anlaşılmaktadır.

Dünya bugüne kadar yaşanmamış bir salgın hastalık savaşı vermektedir.

İnsanlık bu savaştan elbette ki başarılı çıkacaktır.

Ancak uyarılar doğrultusunda hareket edildiği, alınması gereken önlemler vakit geçirilmeden alındığı takdirde, kayıplar en aza inecek, insanlığın bu savaştan başarılı ile çıkması daha az zamana gereksinim duyulacaktır.

Bunun aksine hareket edildiği takdirde, kayıplar daha fazla olacak, zamana ise daha çok ihtiyaç duyulacaktır.

Verilmekte olan bu pandemi savaşında, öncelikle her ülke kendi yurttaşlarının sorunlarına odaklanacak ve o sorunların çözümü için gerekeni yapacaktır.

Yurttaşlarının sorunları ve ihtiyaçları karşılandıktan sonrada uygun görüldüğü takdirde diğer ülkelere de yardımda bulunabilecektir.

Meşhur bir özdeyişimiz vardır: Ak akçe kara gün içindir.

Bütün devletler bu özdeyiş doğrultusunda, kara gün için gereken tedbirleri alırlar, gereken birikimleri bir kenara koyarlar.

Eğer böyle hareket edilir ve kara günlerde kullanılmak üzere bir birikimin saklanması yoluna gidilirse, o günler geldiğinde yapılan bu birikim kullanılır ve böylece aydınlığa çıkabilmede daha rahat adımlar atılır.

İste simdi tamda bunun zamanı .

Bu nedenle kötü ve zor günler için tedbirli hareket eden, birikimleri bulunan ülkeler yaşanan sorunun üstesinden daha kolay gelirler.

Böylesi bir birikimi olmayan veya böyle bir birikimi olupta bunu başka düşüncelerle kullanmış olan ülkeler ise, yaşanan zor günleri daha çok, daha ağır koşullar altında geçirir ve yapılan yanlışın faturasını öderler.

İşte dünya yaşadığı bu zor günlerde, vermekte olduğu bu savaşta, bir yandan salgın hastalığı yok edebilmek ,ülkelerinin üzerinde bulunan kara bulutları dağıtarak aydınlığa çıkabilmek için uğraş verirken, öte yandan atılan adımların doğruluk ve yanlışlık derecesinin muhasebesini yaparak ileriki zaman dilimi içerisinde doğruya yönelmenin hesaplarını da yapmaktadır.

Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: Her türlü ayrışmaya mahal bırakmayacak, birlik ve beraberlik içerisinde, mücadeleyi zorlaştırmayacak tutum ve davranış içerisine girmek suretiyle, bu pandemi savaşını kazanmanın yolları araştırılmalı, bulunmalı ve gelecek aydınlık günlere bir an evvel kavuşabilmek için gereken yapılmalıdır…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ