Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Geri dönüşe teşvik için… Eğitime destek

Geri dönüşe teşvik için… Eğitime destek
  • 10.06.2021
  • 209 kez okundu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren: “Suriye’nin kuzeyinde güvenliği sağlanmış olan bölgede Suriyeli öğrencilerin eğitim alabilmesi için geri dönüşü teşvik edecek bir burs programı başlattık.”

400 bini aşkın Suriyeliye ev sahipliği yapan, ancak kimi zaman kurumsal idareciler tarafından dile getirilen ‘ne zaman dönecekler’ sorusunu da gündeminde tutmaya devam eden Hatay’ı da yakından ilgilendiren son gelişme, TBMM bünyesinde masaya yatırıldı.
Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nda konuşan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, geri dönüşü teşvik etme adına eğitim konusunda attıkları adımlar konusunda konuştu, Suriyeli öğrencilere, nitelikli beşeri sermaye oluşumunu sağlayacak eğitim destekleri vermeye çalıştıklarını aktardı.
-ÖNYARGI!-
Konuşmasında, “Türkiye’deki Suriyeli algısı bu anlamda menfi” diyen Eren, “Halbuki çok nitelikli, iyi eğitim almış ve iyi eğitim almaya aday başarılı Suriyeli gençler de var. Bunların kendi toplumlarına kazandırılması, yarın bir gün Suriye’nin geleceğinde bunların rol oynaması demek. Bu anlamda beşeri sermayeyi oluşturmak için de bir çalışmamız var” dedi.
Abdullah Eren, geri dönüşü teşvik edecek ve sahada normalleşmeyi sağlayacak adımlara da değinerek, “Suriye’nin kuzeyinde güvenliği sağlanmış olan bölgede, Suriyeli öğrencilerin eğitim alabilmesi için geri dönüşü teşvik edecek bir burs programı başlattık” bilgisini verdi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ